1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sıra kamu çalışanlarında!
Sıra kamu çalışanlarında!

Sıra kamu çalışanlarında!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, darbe girişimi sonrası Gülen Cemaati ile bağlantılı olduğu iddiasıyla meslekten ihraç edilen kamu çalışanlarına PKK ile bağlantılı olanların da ekleneceğini söyledi

A+A-

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kamuda ‘PKK destekçileri’yle ilgili tasfiye sürecinin başlatıldığını duyurmasının ardından ‘bölücü terör örgütü bağlantılı’ oldukları iddiasıyla 11 bin 285 öğretmen açığa alınmıştı.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli ise 27 bin 715 öğretmenin meslekten atıldığını duyurmuştu: “27 bin 715 öğretmen meslekten ihraç edildi. 455 öğretmen göreve iade edildi. 9 bin 465 öğretmen açığa alındı, işlemleri sürüyor.”
 
OHAL kapsamında açığa alınan, geçen öğretim yılı emekli olan veya idareci olarak atananlarla birlikte öğretmen sayısındaki açık ise 130 bini aşmış durumda.
 
‘ELİMİZDE VERİ VAR’
 
Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla kamudan ihraç edilecek memurlarla ilgili çalışma yürüttüklerini belirten Müezzinoğlu, “Önümüzdeki hafta içinde onu da sonuçlandırmaya çalışıyoruz” diye konuştu. Kriterleri değerlendirdiklerini ifade eden Müezzinoğlu, “Elimizde veri var. Üyeliklerdir, sosyal medya hesabıdır, tespit edilmiş konuşmalarıdır. Destekleyici verilerle ilgili çalışmalarımız var. Son şeklini almadı” dedi.
 
SOSYAL MEDYA KRİTERİ
 
Bakan, sosyal medya hesaplarının da PKK bağlantısı iddiasıyla ihraç için gerekçe olabileceğini söyledi: “Devletin kadrosunda ama Twitter hesabına bakıyorsun PKK’nın mücadelesini destekliyor.”
 
‘EĞTİM-SEN’İN TEPKİSİ DOĞRU DEĞİL’
 
İhraç ve açığa almalara Eğitim-Sen’in gösterdiği tepkiyi ‘doğru bulmadığını’ kaydeden Müezzinoğlu, “Devletin imkânlarını PKK’ya kanalize ediyor. Şimdi bunu herhangi bir sendikamız normal karşılıyorsa, sendikaların duruşuna da hak vermeyiz” dedi.

HABERE YORUM KAT