1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Sınırlar DAİŞ'e sonuna kadar açık
Sınırlar DAİŞ'e sonuna kadar açık

Sınırlar DAİŞ'e sonuna kadar açık

Son günlerde yapılan askeri yığınak ile gündeme gelen Kilis'in Elbeyli ilçesi sakinleri, askeri yığınağın Rojava'ya girme amaçlı değil, DAİŞ'in bölgedeki egemenliğini uzatma amaçlı olduğunu belirtti.

A+A-

Sınırı geçen DAİŞ çeteleri DİHA kameralarına yansırken, ilçedeki yurttaşlar sınırların çetelere sonuna kadar açık olduğunu dile getirdi. 


Girê Spî zaferiyle birleşen Rojava'nın iki kantonunun 3'üncü kanton ile birleşmesini engellemek amaçlı olduğu belirtilen Kilis'in Elbeyli ilçesi ve sınır hattına yapılan çok sayıda tank, zırhlı araç ve özel eğitimli asker sevkiyatı, bölgedeki yurttaşlarda korkulara neden oldu. Sınırın hemen dibinde DAİŞ çetelerinin bulunduğunu, ellerini kollarını sallayarak sınırı iki taraflı aştıklarını ve ilçede çete tehdidiyle karşılaşmayan yurttaşın kalmadığını söyleyen Elbeyliler, yapılan sevkiyatın da DAİŞ'i güçlendirme ve olası YPG/YPJ operasyonuna karşı bölgeyi DAİŞ eli ile koruma amaçlı olduğunu düşünüyor. 

DAİŞ sınırın iki tarafında da hâkim

Kilis'in 1995 yılında Antep'ten koparak il yapılması ile ilçe statüsü kazanan Elbeyli, 2 bin 900 kişilik nüfusa sahip. Karkamış'a doğru doğu sınırında Beylerbeyi ve Çangallı köyleri bulunan ilçenin batısına Selhen, Çıldırabi, Havuzluçam, Elbeyli mülteci kampı ve Çobanbey bulunuyor.

Aynı hat üzerinde Rojava topraklarında ise, Bablimon, Xeliliye, Eyaşe, Mola Yakup, Hedebed, Çobanbey (Rai), Tel Ehmar, Zetiye, Xelfetli, Kura Mezere, Düden, Karaköprü, Hewar Kilis, İğde, Ezaz bulunuyor. Bu coğrafyanın üst hattında Türk askeri, alt hattında ise Bab, Cerablus ve Çobanbey merkezlerinde konumlanan DAİŞ çeteleri hâkim. Aynı zamanda bu hat, Suriye'nin Halep kentine de çeteleri ve destekçilerini ulaştıran hat. 

110 kilometrelik hat önemli

Fırat'a doğusundan komşu olan Cerablus, nehrin öte yakasındaki Kobanê YPG/YPJ güçlerinin menzilinde bulunuyor.

Yine batıdan Kilis'in karşısında İslami Cephe'nin elindeki Ezaz'ın da batısında YPG/YPJ'nin Efrin güçleri yer alıyor. Cerablus'tan Ezaz'a kadar 110 kilometrelik sınır hattının özgürleşmesinin DAİŞ'in Suriye'deki varlığını büyük oranda ortadan kaldıracağını ifade eden bölgedeki yurttaşlar, bunun da beraberinde Suriye üzerinde hesapları olan Türkiye'nin politikalarının iflası sonucunu doğuracağına inanıyor. 

 

Asker DAİŞ Çobanbey'de el ele

Her gün ilçelerini kullanan en az 100 DAİŞ çetesinin Rojava'ya geçtiğini söyleyen Elbeyliler, yapılan askeri sevkiyatın DAİŞ'i bölgede güçlü kılmak ve olası YPG/YPJ operasyonlarına karşı ömrünü uzatmak amaçlı olduğunu belirtiyor.

 

Çangallı ile Beylerbeyi arasında 500 metrelik alandan, yine Selhen köyü civarından her gün yüzlerce sivilin arasında çetelerinde ellerini kollarını sallayarak DAİŞ hâkimiyetindeki bölgeye geçtiğini söyleyen yurttaşlar, Çobanbey'de ise sadece tren istasyonunda askerin bulunduğunu ve asker-DAİŞ ilişkisinin de bu alandan sağlandığını kaydediyor. 

 

Sınırdan geçen çeteler yine kameralara yansıdı 

 

Çetelerin ilçede onlara destek vermeyen ve ters düşen herkesi tehdit ettiğini söyleyen Elbeyliler, Çangallı köyü civarında sivillerin arasında sınırı geçen çeteleri, DİHA kameralarına gösterdiler. İlçe sakinleri, başlangıçta herkesin DAİŞ'e olumlu baktığını, ancak gerçek yüzleri ortaya çıkınca uzak durduğunu ifade ederek, askerden destek alan DAİŞ'in kendi ilçelerinde de hakim olduğunu belirtiyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler