1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sınır temalı fotoğraf günleri sergisi açıldı
Sınır temalı fotoğraf günleri sergisi açıldı

Sınır temalı fotoğraf günleri sergisi açıldı

3. Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri’nde ‘sınır’ temalı sergilerin açılışını yapan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, önce sanatçılarla hatıra fotoğrafı çekildiler, sonra deklanşöre kendileri basarak, bu gü

A+A-

Açılışta konuşan Eş Başkan Fırat Anlı, yüreklerdeki ve akıllardaki sınırların kaldırılması gerektiğini söyledi.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı, Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Fotoğraf Amatörleri Kulübü (DiFAK) tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Diyarbakır Fotoğraf Günleri kapsamında, birçok sanatçının fotoğraf sergilerinin açılışını gerçekleştirdi.
 
Bütün sınırları kastettik


Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde gerçekleştirilen sergi açılışlarına, Kışanak ve Anlı’nın yanı sıra DİFAK Yönetim Kurulu üyeleri ile yurtiçi ve yurtdışından gelen fotoğraf sanatçıları katıldı. Açılışta konuşan DİFAK Yönetim Kurulu Üyesi Dündar Uğurlu bu yıl ilk kez temalı bir etkinlik düzenlediklerine dikkat çekti. Uğurlu, sadece coğrafi ve siyasi sınırları kastetmediklerini, hayatın birçok alanında sınırla karşılaştıklarını belirtti. DİFAK’ın Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’yle ‘4 Mevsim Diyarbakır’ adıyla bir proje yürüttüğünü belirten Uğurlu, 3 bin civarında fotoğrafla kentin arşivini oluşturacaklarını kaydetti.
 
‘Yaşamın güzel tarafıyla kötü tarafına çok bariz sınırlar koymak lazım’


Daha sonra konuşan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ise sınırların her geçen gün hayatları derinden etkilediğini vurguladı. Anlı, “Birilerinin cetvelle çizdiği sınırlar yüzünden bugün gençlerimiz, çocuklarımız ölüyor. Sınır kavramı biz de daha çok ölümdür.” diye konuştu. Anlı, “Sadece coğrafik sınırların değil, bir hafta önce Ankara’da yaşanan patlama en zalim ve barış karşıtı patlamada insanlarımızı yitirdik. Ve şunu da gördük ki; acılarımızda ortaklaşamamanın sınırlarını,  yüreğimizdeki ve aklımızdaki sınırları kaldırmak lazım. Kadın ve erkek arasındaki sınırların kaldırılması lazım. Bu ülkede yaşayan insanlar arasındaki sınırları ortadan kaldırmak lazım. Merkezi devlet ve yerel yönetimler arasındaki sınırları ortadan kaldırmak lazım. Yaşamın güzel tarafıyla kötü tarafı arasına ise çok bariz sınırlar koymak lazım.” dedi.
 
Hatıra fotoğrafını eş başkanlar çekti


Konuşmaların ardından Kışanak ve Anlı, önce geleneksel hale getirilen hatıra fotoğrafını çekildiler, sonra katılımcıların fotoğraflarını kendileri çektiler.
 
Sınır temalı sergiler 10 Kasım’a kadar açık


Etkinlikler kapsamında Sümerpark Amed Sanat Galerisi’nde açılan ve 10 Kasım’a kadar sürecek olan sergiler şunlar:

‘’Ali Arkady: Dağlara Geri Dönüş; Anush Babajanian: İçeride; Aram Karim: Kürdistan Sınırları;  Berge Arabian: Cırcır Böceklerinin Son Şarkısı; Bnar Sardar: İki İnanç Tek Çatı Altında; İsmail Gökçe: Sınırdaki Hayatlardan İki Hikâye; Sabiha Çimen: Kentli Mülteciler; Yusuf Aslan: Ateş Denizinde Yüzmek; We Photos: Sınır – Durumlar; Aylin Kızıl: Şerin Öğretmen; Dündar Uğurlu: Dom; Fatma Çelik: Mezarlık; Fırat Aygün: Göç; Hüsamettin Bahçe: Tigris; İlham Cengiz: Uzak-Yakın; Lezgin Kani: Araf;  Nujen Ataç: Çocukluğun Bittiği Yer; Sıla Gündeş Talay: Yaşam Sınırı; Refik Tekin: Küçük Kentin Büyük Devrimi.’’


Öte yandan sergi mekanında Ali Saltan ile “Nehrin Öteki Yakası”,  Sinan Kılıç ile “Aquadis” konulu söyleşiler yapıldı.
 
Êrîvan'dan Kobanê'ye insanı 'çekmek'


3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri'nde sergilenen fotoğraflar Êrîvan'dan Kobanê'ye yaşam hikayelerini anlatıyor. Êrîvanlı sanatçı Anush Babajanîan, fotoğraflarıyla insanların farklılıklarıyla bir arada yaşamalarına odaklandığını belirtirken, "Sınır, Durumlar" projesiyle sergiye katılan Kadir Kurt ise Kobanê'nin çığlığını kadrajlamaya çalıştıklarını söyledi.


Diyarbakır'da 16 Ekim'de başlayan 3. Diyarbakır Uluslararası Fotoğraf Günleri bugün son gününde. Birbirinden ilginç yaşam hikâyelerine dokunan fotoğraflarda, Şengal'den Kobanê'ye, Erivan'dan Diyarbakır kuçeleri ile çadırlarda yaşamlarını sürdüren Domlara kadar, bir çok toplumsal ve kültürel vurgu işlenmiş bulunmakta. Bugün Büyükşehir Belediyesi Burhan Karadeniz Gösterim Salonu'nda saat 13.00'dan itibaren sürecek olan etkinliğe katılan fotoğraf sanatçıları, projelerini anlattı.
 
Ermeni kadın 'Steva'


Kendine özgü yaşam figürleri ile dikkat çeken kadınların yer aldığı İndlansihc (İçeride yani aynı topraklarda bulunan farklı tarz insanlar) adlı projenin sahibi Erivanlı sanatçı Anush Babajanîan, çektiği fotoğrafların hikâyesini anlattı. Babajanîan, çektiği fotağraflarla insanların farklılıklarıyla, farklı yaşam biçimleriyle bir arada yaşamayı bilmelerini göstermek istediğini belirtti.


Çektiği kadın figürlerinden olan "Steva" adlı Ermeni kadının hikâyesini anlatan Babajanîan, Steva'yı Erivan'ın Domidas Caddesi üzerinde yaşayan ve herkesin tanıdığı biri olarak tanıttı.

Giydiği parlak elbiseler ve yaptığı makyajlarla dikkatleri üzerine çeken ve farklı yaşam biçimleriyle sokaklarda fark edildiğini belirten Babajanîan, Steva'yı fotoğraflamanın zor olduğunu vurgulayarak, bu çalışmanın uzun yıllarını aldığını ifade etti. Steva'yı 2008 yılında öncelikle uzaktan takip ettiğini ardından ise tanışarak sürekli sohbet ettiğini belirten Babajanîan, "Kurduğumuz güzel dostluğa rağmen fotoğrafını çekmeme izin vermedi. Aradan geçen uzun zaman sonra 2013 yılında tekrar yanına gittiğimde ise fotoğrafını çektireceğinden hiç ümidim yoktu. Buna rağmen bu defa bana izin verdi ve bu nedenle bunu da projeme dâhil ettim" dedi.
 
'Kobanê'nin çığlığı'


DAİŞ saldırılarından dolayı Kobanê sınırında yaşanan göçü ve göç esnasında yaşanan anları arkadaşlarıyla beraber kadrajladıklarını söyleyen ve "Sınır-Durumlar" adlı projeyle sergide yer alan Kadir Kurt ise Kobanê sınırında yaşanan vahşeti fotoğraflarla dünyaya anlatmak istediklerini belirtti. Projenin duygusunu en güçlü anlatan fotoğrafın "Bir babanın çığlığı" isimli kare olduğunu söyleyen Kurt, "Bu fotoğrafla Kobanê'de yaşanan vahşetin çağrıcısı olmaya çalıştık" dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler