1. HABERLER

  2. GÜNCEL YAŞAM

  3. Sınır Ötesi tezkere 1 yıl daha uzatılıyor
Sınır Ötesi tezkere 1 yıl daha uzatılıyor

Sınır Ötesi tezkere 1 yıl daha uzatılıyor

Meclis, 23. Dönem 3. Yasama Yılı'nın ilk haftasına yoğun gündemle giriyor, çarşamba günü sınır ötesi operasyon iznini 1 yıl uzatan Başbakanlık Tezkeresi'ni ele alacak

A+A-

TBMM Genel Kurulu, çarşamba günü sınır ötesi operasyon iznini 1 yıl uzatan Başbakanlık Tezkeresi\'ni ele alacak...

Meclis, 23. Dönem 3. Yasama Yılı\'nın ilk haftasına yoğun gündemle giriyor. Haftanın en önemli gündem maddesi, sınır ötesi operasyonla ilgili Başbakanlık Tezkeresi olacak.

 

TBMM Genel Kurulu, haftaya, denetim konularını görüşerek başlayacak. Çalışmalarını tamamlayan Türkçe ve Küresel Isınma ile ilgili Araştırma Komisyonu raporları, 7 Ekim Salı günü ele alınacak. Genel Kurul öncelikle Türkçe\'deki bozulma ve yabancılaşmanın araştırılması, Türkçe\'nin korunması ve geliştirilmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla kurulan TBMM Araştırma Komisyonu raporunu görüşecek.

 

Meclis\'te terör konuşulacak

 

Sınır ötesi operasyonla ilgili Başbakanlık Tezkeresi ise 8 Ekim Çarşamba günü ele alınacak. Aktütün Karakolu\'na yapılan ve 15 askerin ölümüyle sonuçlanan terör saldırısının hemen sonrasına denk gelecek görüşmelerde, iktidar ve muhalefet sözcülerinin konuşmaları daha fazla önem kazanacak. Tezkere, Türk Silahlı Kuvvetleri\'nin Irak\'ın kuzeyinden Türkiye\'ye yönelik terör tehdidinin ve saldırılarının bertaraf edilmesi amacıyla Hükümete verilen sürenin, 17 Ekim 2008 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmasını öngörüyor. Genel Kurul, 9 Ekim Perşembe günü ise Türkiye ile Suriye arasındaki kara sınırı boyunca yapılacak mayın temizleme faaliyetleri ve ihale işlemlerini düzenleyen yasa tasarısını görüşecek.