1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sınır kapıları artık açılması gerekir
Sınır kapıları artık açılması gerekir

Sınır kapıları artık açılması gerekir

Rojava Ticaret Meclisi Başkanı Abdurrahman Xelil, savaş koşulları nedeni ile insanların yaşamsal ihtiyaçlarını gideremediklerini ve çeteler tarafından öldürüldüklerini belirterek, "Binlerce insanımız mülteci olmuş durumda. İlaç bulmakta güçlük çekiyoruz.

A+A-

Diyarbakır Ticaret Sanayi Odası (DTSO), Rojava Ticaret Meclisi Başkanı ve üyeleri ile Luliz Otel'de kahvaltılı basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan DTSO Başkanı Ahmet Sayar, Rojava Ticaret Meclisi ile yaptıkları görüşmeleri paylaşmak istediğini belirterek, Rojava Ticaret Meclisi'nin, 11 il ve ilçesinden seçilmişlerin katılımı ile oluşturulmuş ve yaklaşık 5 bin 500 üyesi olan bir çatı birliği olduğunu ifade etti. Meclis'ten gelen heyetin Diyarbakır'da bir dizi ziyarette bulunduğunu ifade eden Sayar, Rojava ile Diyarbakır, Mardin, Şırnak ticaretinin gelişmesine yönelik bir takım çalışmalarda bulunduklarını kaydetti.

Yıllara göre Suriye ile Türkiye arasında yapılan sınır alışverişine ilişkin bilgiler veren Sayar, "2010 yılında savaş başlamadan önce yaklaşık 2 milyon dolar olan ihracat, savaşın en yoğun olduğu 2012 döneminde 500 milyon dolara düşmüştür. 2013 yılı verilerine baktığımız zaman Suriye'nin Türkiye'den almış olduğu ithalat 1 milyar dolar seviyelerinde. Bu da şu anlama geliyor, 2013 yılında Türkiye'nin Suriye ile yapmış olduğu ihracat yüzde yüz artmış durumda. Her ne kadar orada savaş sürüyor olsa da bir şekilde yaşam da devam ediyor" dedi. Zor koşullardan kaynaklı bir takım ihtiyaçların açığa çıktığını ve bu ihtiyaçların ticaret yoluyla aşılabileceğini belirten Sayar, "Özellikle Kürt bölgelerine yakın kapıların kapalı olması ticaretin gelişiminde engel oluyor" diye konuştu. Sayar, kapıların açılması için hükümet yetkilileri ile görüşmeye devam edeceklerini aktardı.

Binlerce insanımız mülteci oldu
Rojava Ticaret Meclisi Başkanı Abdurrahman Xelil ise, Türkiye ile yaklaşık 700-710 kilometre sınır komşuluklarının bulunduğunu, ancak kapıların kapalı olduğunu dile getirerek, diğer taraftan ise Suriye'de bulunan çetelerin bölgelerini abluka altına aldığını ve insanlarını katlettiklerini söyledi. Savaş koşulları nedeni ile insanların yaşamsal ihtiyaçlarını gideremediklerini ve çeteler tarafından öldürüldüklerini belirten Xelil, "Binlerce insanımız mülteci olmuş durumda" diye kaydetti. Sınır kapılarının açılmasını istediklerini belirten Xelil, şunları aktardı: "İlaç bulmakta güçlük çekiyoruz. Yemek bulmakta zorluk yaşıyoruz. Bu nedenle sınır kapılarının açılmasını istiyoruz. Ticaret yapabilirsek, ihtiyaçlarımızı büyük oranda karşılayabilecek düzeye gelebiliriz. Böylece insanlarımız da göç etmek durumunda kalmaz."

HABERE YORUM KAT