1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Sincar ödülü İHD’ye verildi
Sincar ödülü İHD’ye verildi

Sincar ödülü İHD’ye verildi

DEP Milletvekili Mehmet Sincar, katledilişinin 22. yıl dönümünde mezarı başında anılırken, Sincar adına verilen “Mehmet Sincar Demokrasi ve Emek Ödülü" İHD’ye verildi.

A+A-

DEP Milletvekili Mehmet Sincar, katledilişinin 22. yıl dönümünde Mardin'in Kızıltepe İlçesi'nde mezarı başında anıldı.

Anmaya, Sincar ailesinin yanı sıra DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, DBP, HDP Mardin il ve ilçe yöneticileri, HDP'li vekiller, DEP eski Milletvekilleri Selim Sadak, Ali Yiğit, Nizametin Toğuç ve çok sayıda kurum temsilcisi katıldı. Anma öncesi Kızıltepe Anadolu Lisesi önünde bir araya gelen kitle buradan yürüyüşle Sincar'ın bulunduğu mezarlığa kadar yürüyüş gerçekleştirmek istedi. Anma nedeni ile polisin geniş güvenlik önlemi alması dikkat çekerken, polisin yürüyüşe izin vermemesi üzerine kitle araçlar ile Sincar'ın mezarına gitti.


Burada konuşan DEP eski milletvekili ve Sincar'ın arkadaşı Ali Yiğit Kürt halkının büyük bedeller ile bugüne geldiğini belirterek, "Mehmet arkadaş! Sen rahat uyu. O zor yıllarda mecliste mücadele veren küçük grubun sayısı arttı. Her yerde, her alanda bu sayı arttı. Zor zamanlarda verdiğiniz mücadele şimdi daha da büyüdü" diye konuştu.
Sincar'ın eşi Cihan Sincar ise hala çocukların katledildiğinin ve annelerin ağladığının altını çizerek " Bu topraklara, bu ülkeye ve tüm halklara demokrasi, eşitlik gelinceye kadar mücadelemizden asla taviz vermeyecek, her zaman devam edeceğiz" şeklinde kaydetti.


Demokrasi ve Emek ödülü İHD'ye verildi


Mezarlıkta yapılan anmadın ardından ise Sincar'ın katledilmesinin 22'inci yıl dönümü anma programı, Mardin Artuklu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi (AKM)'de ilk defa verilen "Mehmet Sincar Demokrasi ve Emek Ödülü"nün İHD'ye verilmesi ile devam etti. Burada konuşan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Sincar'ın Kürt mücadelesindeki rolünü anlattı. Dicle'nin konuşmasının ardından tören Mehmet Sincar'ın hayatını konu alan sinevizyon gösterimi ile devam etti.


Sinevizyon gösteriminden sonra Mardin Barış Annesi Meclis sözcüsü Celile Özen tarafından "Mehmet Sincar Demokrasi ve Emek Ödülü" İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan'a takdim edildi. Burada konuşan Türkdoğan, DAİŞ çetelerine karşı savaşıp yaşamlarını yitiren YPG ve HPG'lilerin sınırda bekletilen cenazelerine dikkat çekerek 90'larda yaşayan zihniyetin hortladığını aktardı.


Anma, yapılan konuşmaların ardından Kürt sanatçılar Farqin Azad ve Bülent Turan'ın söylediği ezgilerle sona erdi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler