1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Şimdi gübre zamanı
Şimdi gübre zamanı

Şimdi gübre zamanı

Diyarbakır ve bölgede ekinlerin boy atmasıyla beraber gübreleme dönemi de başladı.

A+A-
Diyarbakır'ın Çınar İlçesine bağlı Beşpınar köyü Murattaşı (Pornax) mezrasında 25 dönümlük arazisinde bu yıl buğday eken Akif Kaya, bu aralar tarlasını gübrelemekle meşgul.
 
Artık Allah'ın rahmetini bekliyorlar
 
Yağışların bu yıl Çınar çevresinde toprağı doyuracak derecede etkili olduğunu belirten Kaya, “Bu sene yağmurlar toprağı doyuracak kadar düştü. Şimdi gübre zamanı, çevrede her kes tarlasını gübreliyor. Bu iş bittikten sonra Allah'ın rahmetini bekleyeceğiz. Gübrelemeden sonra yağışların olması çok önemli, çünkü tarlaya gübre attıktan sonra su olmazsa ekin yanar. Bizim köyün aşağısında bir göl var, o gülden borularla tarlamıza su taşıyabiliyoruz. Ama her kesin böyle imkanı yok. Allah korusun bu gübreleme olayından sonra yağmur gelmez ise bölgede bütün ekinler yanar, çiftçiler perişan olur” dedi.
 
Nisan yağmurları bekleniyor
 
Diyarbakır Ziraat Odası başkanı Mehmet Demir, kış mevsimi boyunca bölgede çok iyi yağmur yağdığını ve bunun da ekinler üstünde olumlu yönde etki yaptığını söyledi. Bölge çiftçisinin şu an itibarıyla gübreleme ve ilaçlama yaptığını Anlatan Demir, “Ancak çiftçilerimizin Nisan yağmurlarına ihtiyacı var. Eğer Nisan ayı içinde bir iki sefer yağış alırsak bu çiftçimizi kurtarır. Allah'tan dileğimiz çiftçilerimiz mağdur olmamasıdır” dedi.
 
(Özgür Haber)

HABERE YORUM KAT