1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvanlılardan Vali Toprak'a MYO teşekkürü
Silvanlılardan Vali Toprak'a MYO teşekkürü

Silvanlılardan Vali Toprak'a MYO teşekkürü

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan İlçe Kaymakamı Yunus Sezer ile Silvan Meslek Yüksekokulu (MYO) Geliştirme Derneği üyeleri, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak'ı makamında ziyaret etti.

A+A-

Silvan Kaymakamı Yunus Sezer, Vali Toprak'a Silvan MYO ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, MYO'ların sayısını arttırarak gençlerin meslek hayatlarına en kısa zamanda ilk adımlarını atmalarını önemsediklerini söyledi.

Vali Toprak, "Silvan için bu MYO büyük önem arz ediyor. Okulda eğitim gören 229 öğrencimiz çocuk gelişimi, bilgisayar programcılığı ve elektrik bölümlerinde öğrenim görerek meslek sahibi oluyorlar. MYO'ların sayısını arttırarak gençlerimizin meslek hayatlarına en kısa zamanda ilk adımlarını atmalarını önemsiyoruz. Tüm bu çalışmalar da zaten bu amaç doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Mehdi Eker'in de yüksekokulumuzun bu seviyeye gelmesinde önemli katkı ve destekleri oldu" dedi. Kaymakam Yunus Sezer ise, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından 2009 yılı Mayıs ayında Silvan'da MYO'nun açılmasının kabul edildiğini söyledi.

Yüksekokul açıldıktan sonra Dicle Üniversitesi'nin (DÜ) bölüm açma ve akademik, idari kadro oluşturma adına çalışmalar yürüttüğünü belirten Kaymakam sezer, "Hem Dicle Üniversitesi'nin hem de Silvan mülki amir ve halkının desteği ile yüksekokulumuz 2010-2011 öğretim yılından Silvan Yatılı İlköğretim Okulu eski binasında çocuk gelişimi programına ek yerleştirmeden 40 öğrenci ile öğretime başlamış oldu. Toplam 8 bin metre kare alana sahip olan eski tekel işletme binası, yemekhane, idare binası, lojman ve kazan dairesi bulunan yer Silvan MYO'ya tahsis edilmiştir.

Bu eski binaların onarılarak ihtiyaçlara uygun hale getirilmesi maksadıyla Silvan halkından oluşan Silvan MYO Geliştirme Derneği kurulmuş ve derneği Silvan halkından toplamış olduğu bağışlarla kamu kaynağı kullanılmadan yaklaşık 700 bin lira harcanarak 2012-2013 yılı eğitim öğretim yılına yetiştirilmiştir. Bu kapsamda 1 öğretim binası, 1 lojman binası, 1 idare binası, kazan dairesi ve güvenlik kulübesi olmak üzere toplam 5 bölüm onarılmıştır. Öğretim binasında 8 derslik, 4 laboratuvar, 1 yemekhane, 1 kütüphane, 1 kafeterya, 2 güvenlik odası, 1 depo, 12 adet bayan ve 8 adet bay tuvalet yapılmıştır. Yeni bir öğretim binası yapılması maksadıyla atıl halde bulunan eski tekel işletme binası yıkımı gerçekleştirilmiştir" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT