1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvanlılar buluşması etkinliği
Silvanlılar buluşması etkinliği

Silvanlılar buluşması etkinliği

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yayın yapan Malabadi Gazetesi tarafından 'Silvanlılar Buluşması' etkinliği düzenlendi.

A+A-

Gazeteci İhsan Yılmaz'ın öncülüğünde gerçekleştirilen etkinliğe İstanbul'da faaliyet gösteren Silvanlılar Eğitim Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Diyarbakır'da bulunan Yeşil Silvan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin destekleri ile yüzlerce Silvanlıya unutulmaz bir gün yaşatıldı.

Gazeteci İhsan Yılmaz sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinde başlattığı Silvan dışında yaşayan Silvanlıların ilçede buluşması etkinliğinde Avrupa'nın farklı ülkeleri ve Türkiye'nin değişik illerinde yaşayan Silvanlılar, yıllar sonra memleketlerine gelerek hasret giderdi.

Avrupa'nın farklı ülkelerinde ve Türkiye'nin çeşitli il ve ilçelerinde yaşayan yüzlerce Silvanlı, hafta sonu Silvan'da bir araya geldi. Sabah saatlerinde bir araya gelen Silvanlılar, ilk önce TOKİ konutlarının yanında bulunan belediyeye ait parkta buluştu. Yeni seçilen BDP Silvan Belediye Eş Başkanları Yüksel Bodakçi ile Melikşah Teke'ye hayırlı olsun ziyareti yapıldı. Kaniya Navin Parkı'nı gezen kalabalık menfur bir saldırıda yaşamlarını yitiren Üstün ailesine taziye ziyaretinde bulunarak, daha sonra saldırıda yaşamlarını yitiren 8 kişinin mezarını ziyaret edip dua okudu.

Kalabalık Gazi İlkokulu, Belediye Camii, Selahaddini Eyyubi Camii, Aslanlı Burç, Kulfa Kapısı, Zembilfroş Kalesi, Malabadi Köprüsü ve Hasuni Mağaraları'nı gezerek ilçede tarihi mekanları tanıdı. Gün içerisindeki ziyaretlerin ardından Silvan Kaymakamı'nın da aralarında bulunduğu eski Silvansporlu futbolcuları ile halı saha maçı yapıldı. Maçın ardından kalabalık bir düğün salonunda yapılan programa katıldı. Davetlilere çiğ köfte ikram edilirken zaman zaman duygular anlar yaşandı. Programa katılanlar gece boyunca müzik eşliğinde halay çekerek eğlendi.

(İHY-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT