1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvanlı Taksici cinayetine ağır cezalar
Silvanlı Taksici cinayetine ağır cezalar

Silvanlı Taksici cinayetine ağır cezalar

Elazığ'ın Maden İlçesi yakınlarında taksici Yavuz Bilmez'in kan davası nedeniyle öldürülmesi olayı ile ilgili davayı karara bağlayan mahkeme 3 sanığa ağırlaştırılmış ömürboyu, 2 sanığa ise ömürboyu hapis cezası verdi. Sanıklara yardım ettiği belirtilen 1

A+A-


Kan Davası Nedeniyle Taksici Cinayetine, Ağırlaştırılmış Ömürboyu
Elazığ'ın Maden İlçesi yakınlarında taksici Yavuz Bilmez'in kan davası nedeniyle öldürülmesi olayı ile ilgili davayı karara bağlayan mahkeme 3 sanığa ağırlaştırılmış ömürboyu, 2 sanığa ise ömürboyu hapis cezası verdi.

Elazığ'ın Maden İlçesi Tekevler Köyü Karataş mevkisinde 28 Ağustos 2010 günü öldürülen taksici Yavuz Bilmez cinayetinin duruşması karara bağlandı. Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Özcan Ekiz, Abdülcebbar Balyan, Münir Koç, Gökhan Derin, Keziban Yüce ve Nurettin Ekiz ile tutuksuz sanık Hüsamettin Balyen ve avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklardan Bekir Doğan duruşmaya katılmadı.

'Kasten öldürme, suçu bildirmeme, tasarlayarak öldürme' suçlarından açılan davanın karar duruşmasında söz verilen sanık avukatları, müvekkillerinin lehine olan tüm yasa maddelerinin uygulanmasını istedi. Daha sonra son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz olduklarını savunarak beraatlerini talep etti. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, daha sonra kararını açıkladı.

CEZA YAĞDI

Mahkeme, sanıklardan Hüsamettin Balyen ve Bekir Doğan'ın beraatine karar verdi. Sanıklar Abdülcebbar Balyen'in 'Kan gütme saikiyle tasarlayarak insan öldürmeye azmettirmek' suçundan, Keziban Yüce, Özcan Ekiz, Gökhan Derin ve Münir Koç'un ise 'Tasarlayarak adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Sanıklardan Keziban Yüce ve Özcan Ekiz'in cezaları, 'duruşmadaki iyi halleri' nedeniyle ömürboyu hapse çevrildi. Mahkeme, 'Tasarlayarak adam öldürmeye yardım etmek' suçundan sanıklardan Nurettin Ekiz'i de ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası ile cezalandırdı. Ekiz'in suçunun yardım niteliğinde olduğunu gözeten mahkeme, cezasını 15 yıl hapis cezasına çevirdi.

TAKSİCİ CİNAYETİ SANILDI, KAN DAVASI ÇIKTI

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde oturan taksi şoförü Yavuz Bilmez (39), 28 Ağustos 2010 günü Diyarbakır- Elazığ karayolunun 58'inci kilometresinde 21 SZ 237 plakalı aracının içinde ölü bulundu. Yoldan geçen vatandaşların ihbarı üzerine olay yerine gelen jandarma ekipleri, Yavuz Bilmez'in aracın içinde başından tabancayla vurularak öldürüldüğünü belirledi. Yapılan araştırmada Bilmez'in üzerindeki para ve cep telefonunun alınmadığı görülünce güvenlik güçleri soruşturmayı genişletti. Soruşturma sırasında, taksici Yavuz Bimez'in Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde 2 yıl önce uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren Yeniköy Muhtarı Hüseyin Balyen cinayetinden ömürboyu hapis cezasına çarptırılan Mahmut Bilmez'in amcası olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Elazığ 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi, olayın kan davası olup olmadığının tespiti için Diyarbakır 3'ncü Ağır Ceza Mahkemesi'nden 2 yıl önce öldürülen Yeniköy Muhtarı Hüseyin Balyen cinayetinin dosyasını getirterek inceledi. Yapılan inceleme sonucunda taksici Yavuz Bilmez'in öldürülmesi davası 'Kan gütme saikiyle tasarlayarak insan öldürme" kapsamında değerlendirildi. - Diyarbakır / Silvan

HABERE YORUM KAT