1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silvanlı muhtarlardan çözüm sürecine destek
Silvanlı muhtarlardan çözüm sürecine destek

Silvanlı muhtarlardan çözüm sürecine destek

Diyarbakır'ın Silvanlı ilçesindeki mahalle ve köy muhtarları yaptıkları basın açıklamasıyla başlatılan barış sürecini desteklediklerini açıkladı.

A+A-

Silvan ilçesi Gazi Caddesi üzerinde bir araya gelen mahalle ve köy muhtarları yağmur nedeniyle eski hal binası içinde bulunan kahvehanede açıklama yaptı.

Silvan Muhtarlar Derneği adına basın açıklamasını Alibey köyü muhtarı Mehmet Kırmaz yaptı. Kırmaz, "Bizler bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış kadim Mezopotamya halkı olarak, ilimizin ve ilçemizin içinde bulunduğu tarihi bölgemizde acıların artık son bulması gerektiğini ve toplumsal bir barışa ihtiyaç olduğunu, daha önce de belirttiğimiz gibi barışa giden bu süreçte bütün gönüllerin bir olup barışa bir umutla yürüyoruz. El birliği ile başlattığımız bu süreçle Orta Doğu'da yaşayan tüm halklarımızın birlikte yaşama özlemini hepimizin paylaştığı aşikardır. Yaşanan acıların bilançosu olarak, biz Kürtlerin birlik ve beraberliğe ihtiyaç durumu gereğinden fazla olduğu görüldü. Bütün halklarımızın acılara rağmen birlikte kucaklaşma vakti gelmiştir. Biz muhtarların da içinde olduğu bu sürecin barışla sonuçlanmasından umuyoruz. Küçük, büyük demeden herkesin bu barışa kenetlenmesini istiyoruz. Ne kan ne de gözyaşı görmek istemiyoruz. Herkesin hakkı olan yaşamın tüm kültürel, sosyal ve siyasal taleplerini içeren yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu talep ediyoruz. Bu sürecin barışa silahsız ve savaşsız, mutluluk, huzur, barış ve kardeşlik kokan toprak olmasını diliyoruz" dedi.

Muhtarlar basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

HABERE YORUM KAT