1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'ın mahalle yollarında çalışmaları sürüyor
Silvan'ın mahalle yollarında çalışmaları sürüyor

Silvan'ın mahalle yollarında çalışmaları sürüyor

Silvan’da 142 kilometre yol çalışması yürütecek olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, ilçenin mahalle ve grup mahalle yollarında şu ana kadar 39,6 kilometre yol çalışması yürüttü.

A+A-

Çalışmaların tamamlandığı mahallelerde muhtarlar hizmetten memnun.Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’nün, kırsal ilçelerin mahalle ve grup mahalle yollarında yol yapım çalışmaları sürüyor.

Silvan ilçesindeki yol çalışmalarına bu yıl 4 milyon 530 lira bütçe ayıran ve 142 kilometre yol çalışması yürütmeyi hedefleyen Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü, bu kapsamda Akyol, Düzalan, DSİ Kanal, Bağdere Mahalle Yolu, Akyol Mezarlık Yolu, Alibey-Köprülübağ ile Milli Egemenlik Küme Evleri Yolu’nda çalışmalarını tamamladı. Yenidoğan Mahalle Yolu’nda 6.5 kilometrelik yol çalışmasını bitirme aşamasına getiren ekipler, bu yıl ilçede 47,9 kilometre 1.kat asfalt sathi kaplama, 61,7 kilometre 2. Kat asfalt sathi kaplama ve 32,7 kilometre stabilize yol çalışması yürütecek.

39,6 kilometre yol çalışması yapıldı

Silvan’daki yol çalışmaları hakkında bilgi veren Yol Yapım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı Kırsal Hizmetler Şube Müdürlüğü Kontrol Mühendisi Ferhat Dengiz, ilçede şu ana kadar 22,5 km 1. Kat asfalt sathi kaplama, 17.1 km stabilize yol çalışması yapıldığını, çalışmaların sonbahar sonuna kadar süreceğini söyledi.  Bu yıl Silvan’da yol çalışmalarına 4 milyon 530 bin lira harcanacağını ifade eden Dengiz, “Şu ana kadar Akyol, Düzalan, DSİ Kanal, Bağdere Mahalle Yolu, Akyol Mezarlık Yolu, Alibey-Köprülübağ ile Milli Egemenlik Küme Evleri Yolu’nda çalışmaları tamamlandı. Yenidoğan Mahallesi’nde yol yapım çalışması devam ediyor.” dedi. Dengiz, sathi kaplama yolların kalitesini test etmek amacıyla sürekli numune alıp laboratuvarlarda ölçtüklerini kaydetti.

Yol yapım çalışmalarının ilçe belediyeleriyle koordineli bir şekilde yürütüldüğünün altını çizen Dengiz, Silvan’ın kırsal mahallelerindeki 52 yolda çalışma yürütüleceğini, bu yolların 25’ine 1. kat,12’sine 2. kat asfalt sathi kaplama ve geriye kalan yolların stabilize olacağını sözlerine ekledi.

Muhtar çalışmadan memnun

Daha önce mahallelerinden geçen yolun oldukça kötü durumda olduğunu belirten Silvan Akyol Mahalle Muhtarı Ahmet Sapan, özellikle kış şartlarının daha çok ağırlaştığını, geliş ve gidişlerin zorlaştığını söyledi. Daha önce yolu mahalleli ile birlikte kendi imkanlarıyla onarmaya ve yolda oluşan çukurları doldurmaya çalıştıklarını aktaran Sapan, Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yolun tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti.

Anayoldan mahalleye kadar olan 1,7 kilometrelik yolun asfaltlanmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden Sapan, belediyenin ayrıca mezarlık işi, yolun stabilize ve köprü çalışmasını da tamamladığını dile getirdi. Sapan, “Mezarlığa daha önce özellikle kışın ulaşmakta zorluk yaşıyorduk. Yolun olmamasından dolayı traktörlerle ulaşım sağlanıyordu. Şimdi belediyenin stabilize yolu tamamlamasıyla artık yurttaşlar rahat bir şekilde mezarlık ziyaretlerini gerçekleştirebilecek.” dedi.

HABERE YORUM KAT