1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'ın gönüllü çocuk rehberleri
Silvan'ın gönüllü çocuk rehberleri

Silvan'ın gönüllü çocuk rehberleri

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 10-15 yaşlarındaki çocuklar, tarihi Malabadi Köprüsü'nü ziyarete gelen turistlere rehberlik yapıyor.

A+A-
Okulların tatil olmasının ardından Çatakköprü köyü yakınlarında yer alan Malabadi Köprüsü'nde bekleyen yaşları 10 ile 15 arasında değişen çocuklar, ziyarete gelen yerli ve yabancı turistleri, Kürtçe, Türkçe ve İngilizce bilgilendiriyor.
 
Turistlere rehberlik eden 15 yaşındaki Vedat Bitecek, ziyaretçilere tanıtım yaptığını ifade ederek, bu sayede para kazandığını söyledi.
 
- "İngilizce kursuna katıldım"
 
Tur operatörlerinin getirdiği turist kafilelerine tercümanların bilgilendirme yaptığını görmesi üzerine İngilizce öğrendiğini kaydeden Bitecek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Tercümanlar onlara anlamadığım bir dilden köprü hakkında bir şeyler anlatıyordu. Bazen de minibüs veya özel karavanı ile gelenlerin yanında tercüman olmuyordu. Hep bir şeyler soruyorlardı, ama ben anlamıyordum. Bu küçük turist gruplarının İngilizce konuştuklarını öğrendikten sonra Kaymakamlığın açtığı İngilizce kursuna katıldım ve köprüyü anlatacak kadar öğrendim. Dil bildiğim için turistler bana bahşiş veriyor."
 
Ömer Şeker (16) ise yabancı turistlerin gelmesiyle tanıtım yapacak kadar İngilizce öğrendiğini belirtti.
 
"Daha önceleri yerli turistler geliyordu, Kürtçe anlattığımız ve şarkısını söylediğimiz Malabadi Köprüsü'nü sonra Türkçe ve İngilizce olmak üzere üç dilde şarkısını söyleyerek tarihi hikayelerini anlatıyoruz. Bu da turistlerin hoşuna gidiyor ve bize çeşitli hediyeler veriyorlar'' diyen Şeker, yabancı dillerini geliştirerek Malabadi Köprüsü'nün gönüllü elçiliğini yaptıklarını kaydetti.
 
 
Muhabir: İHSAN YILMAZ 
Yayınlayan: Erdem Gültekin
 

HABERE YORUM KAT