1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'ın Evlerini Devlet Onaracak
Silvan'ın Evlerini Devlet Onaracak

Silvan'ın Evlerini Devlet Onaracak

Silvan ilçesinde bulunan tescilli evlerin bakım ve onarımı için 50-200 bin YTL arasında ödemeler yapılıyor. Tescilli olmayan tarihi evler için son başvurular Eylül ayının sonuna kadar devam edeceği bildirildi.

A+A-

Kültür ve Turizm bakanlığınca Diyarbakır ve ilçelerinde bulunan tescilli yapıların restorasyonu için sahiplerine hibe verildiği bildirildi. Silvan ilçesinde bulunan tarihi yapıların tescilli olanların restorasyonu yapılıyor. Tescilli olmayan tarihi yapıların tescilli olunması için son başvurular Eylül ayının sonuna kadar olduğu bildirildi. Silvan ilçesinde bulunan tarihi yapıların restorasyonu için Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna şimdiye kadar az başvuruların olduğu söylenildi. Tarihi yapıların restorasyonu ile ilgili Silvanlıların bu durumdan habersiz olduğu ve gazetemizin muhabiri Ferhat Parlak’ın araştırmaları sonucunda böyle bir durumun olduğu tespit edilmiştir.

                     Diyarbakır Kültür ve Turizm İl Müdürü Tevfik Arıtürk, Ferhat Parlak’a yaptığı açıklamada, Diyarbakır ve ilçelerinde bulunan tescilli tarihi yapıların onarılarak, yaşatılması için bakanlıkça sahiplerine hibe verildiğini söyledi. Bakanlık tarafından verilen hibenin hem proje hem de restorasyon için verildiğini yapı onarılmadan önce restitüsyon, rölöve ve restorasyon projesinin çizilmesi gerektiğini ifade etti. Yapılan projeler Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun onaylanmasının ardından bedeli ödenmektedir. Diyarbakır Kültür ve Turizm İl Müdürü Tevfik Arıtürk, daha sonra tescilli tarihi yapıların onarılmasıyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Hem proje hem de onarım için ayrı ayrı hibe veriliyor. Evin durumuna göre 50-200 bin YTL ödeme yapılabiliyor. Son 2 yılda toplam 30 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 13'ü kabul edildi. 12 dosyaya proje yardımı yapılırken, 1 dosya için de uygulama izni verildi. 2006'da 118 bin 925 YTL, 2007'de de 26 bin 754 YTL ödeme yapıldı. Bu yıl da restorasyon için başvuruları almaya devam ediyoruz. Yılsonunda başvurular bakanlıkça değerlendirilecek ve yapı sahiplerine ödeme yapılacak. Yapıların aslına uygun olarak korunup yaşatılmasını hedefliyoruz'' dedi.            Diyarbakır’da 608 tescilli tarihi yapı olduğu bunun 405’ü merkezde, 203’ü ise ilçelerde bulunmaktadır.  Tescilli olan tarihi evlerin sahipleri ceplerinden tek kuruş ödemeden evleri onarılıyor. Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na Silvan’dan 15 yakın başvurunun olduğu ve bunların bir kısmının Malabadi köprüsü, Kırık Minare, Karabehlül Bey Camii, (Şu anda onarılıyor) Azizoğulları Konağı, Üstün Bey’lerin Konağı, Boşat Kalesi, Ardeşir Figürü, Kemuk Köprüsü ve Zembilfroş Burcu olduğu tespit edilmiştir.

           İlçe’de tescilli olan tarihi ev ve yapıların hem projesi hem de restorasyonu için Silvanlılar, Diyarbakır Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvurabilirler.