1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’da yasak sürüyor
Silvan’da yasak sürüyor

Silvan’da yasak sürüyor

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde helikopter ve tank destekli operasyonda 180 özel harekat polisi ile 5 komando timi görev aldı.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ederken, ilçeye girmek isteyen DBP’liler engellendi.

 

YDG-H üyelerinin yakalanması için düzenlenen operasyonda ise 180 özel harekat polisi ile 5 komando timinin yer aldığı bildirildi. Yaralanan kişileri almaya giden Silvan Belediyesi Eşbaşkan vekilleri Zuhal Tekiner, Kerem Canpolaten, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Karakoç ve meclis üyesi Gülistan Kılıç'ın polisler tarafından gözaltına alındığı ve bir süre sonra serbest bırakıldığı öğrenildi.


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından ilçedeki PKK’nin silahlı gençlik yapılanması olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyelerinin yakalanması için düzenlenen operasyonlar sürüyor.

 

Önceki günden bu yana sürekli silah seslerinin yükseldiği ilçede çok kapsamlı bir güvenlik gücü görev yapıyor. İlçenin giriş ve çıkışları köy yolları da dahil olmak üzere askerler tarafından tutulmuş durumda. İlçe merkezinde ise helikopter ve tank destekli operasyon gerçekleştiriliyor.


Yüksek binalara keskin nişancıların yerleştirildiği gözlenen operasyonda bazı mahallelerde ateş yakan YDG-H’liler ile güvenlik güçleri arasında şiddetli çatışmalar da yaşanıyor. Operasyona, 180 özel harekat polisi ile 5 komando timinin katıldığı, 10 kobra, 11 zırhlı araç ve 2 panzerin de destek verdiği belirtiliyor.

 

Önceki gün ilçede 17 YDG-H üyesinin öldürüldüğü yolunda haberler yayılmasına karşın. Bu konuda halen de resmi bir açıklama yapılmış değil. Yerel kaynaklar ise 2 kişinin yaşamını yitirdiğini dile getiriyor.
 
Mahallelerde ev baskınları


Güvenlik güçlerinin ilçede Tekel, Mescit ve Konak’ın da olduğu bazı mahallelerde silahlı güçlerin engelini aştığı ve girdiği sokaklarda ev baskınları yapmaya başladığı kaydediliyor. Bu kapsamda çok sayıda kişinin gözaltına alındığı belirtilse de bu konuda da resmi bir açıklama yapılmış değil.

 

Polisin girdiği evlerde kapıları kırdığı ve eşyaları da dağıttığı iddia ediliyor. Olayların Feridun mahallesine de sıçradığı belirtiliyor. Polisin baskın yaptığı mahallelerden dumanlar ve baskınları protesto eden kadınların zılgıt sesleri yükseliyor.
 
Gözaltılar ve kopan parmaklar


Konak Mahallesi'nin Dicle Caddesi üzerinde yapılan ev baskınlarında Ahmet Çiçek ve ismi öğrenilemeyen kardeşi darp edilerek gözaltına alındı. Öte yandan darp edilerek gözaltına alınan Çiçek'in polis ve özel harekat timlerinin saldırıların da yaralandığı öğrenildi.


Tekel Mahallesi'nin Tekel Caddesi üzerinde polis ve özel harekat timlerinin saldırıları sırasında bir evde bulunan ve sağlık çalışanı olduğu öğrenilen Remzi Mirzaoğlu'nun sağ orta parmağının kesildiği ve kalçasından yaralandığı belirtildi. Polis ve özel harekat timlerinin ablukası ve saldırılarından dolayı hastaneye gidemeyen Mirzaoğlu telefon aracılığıyla ulaştığı doktorlar yardımıyla kendini tedavi ettiğini söyledi.
 
Belediye Eşbaşkanları da gözaltına alındı


Bu arada yaralanan kişileri almaya giden Silvan Belediyesi Eşbaşkan vekilleri Zuhal Tekiner, Kerem Canpolaten, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Karakoç ve meclis üyesi Gülistan Kılıç'ın polisler tarafından gözaltına alındığı öğrenildi.

 

İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen belediye eşbaşkanları ve beraberindekiler daha sonra serbest bırakıldı. 4 kişinin güvenlik gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.
 
Köy yolları da tutuldu


Öte yandan yaşanan çatışmaların önüne geçmek isteyen ve aralarında DBP eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, HDP Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan ve HDP-DBP Diyarbakır il ve ilçe örgütlerinin de bulunduğu heyetin ilçeye girişine izin verilmedi.

 

Peyetin önü Silvan'a yakın olan Bağdere Jandarma Karakolu tarafından kesildi. Yurttaşlar ilçeye girebilmek için engellemelere rağmen köy yollarını kullanmak istedi ama buraların da askerler tarafından tutulduğu görüldü.
 
Arama noktası kuruldu, ambulanslar bile aranıyor


Bu arada Diyarbakır'dan Silvan ilçesine giden yolda arama noktası kuran polisler, kent merkezinden çıkan tüm araçları durdurarak arama yapmaya başladı.

 

Aramaların uzun sürmesi nedeniyle kent çıkışında uzun araç kuyrukları oluştu. Diğer yandan ambulanslar ilçeden ayrılırken, ilçe çıkışında özel harekat polisleri tarafından durdurularak aranıyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler