1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da yasak kaldırıldı
Silvan'da yasak kaldırıldı

Silvan'da yasak kaldırıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Silvan ilçesindeki 3 mahallede ilan edilen ve 12 gün süren sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği’nden yapılan açıklamada, Silvan ilçesinin Tekel, Konak ve Mescit Mahallelerinde 3 Kasım Salı günü sokağa çıkma yasağı ilan edildiği anımsatılarak, güvenlik güçlerinin pkk'lıların kazdığı hendeklerin kapatılıp, barikatların kaldırılması için yaptıkları faaliyetler sırasında, düzenlenen silahlı ve bombalı saldırılarda 1 jandarma teğmen ve 2 polisin şehit olduğu, 1 uzman çavuş ile 1 polisin ise yaralandığı hatırlatıldı. 

 

Çatışmalarda, 2 vatandaşın da hayatını kaybettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Yaralanan vatandaşlardan 2 kişinin tedavilerine de hastanelerimizde devam edilmektedir. Son çalışmalar sırasında güvenlik güçlerimize yapılan saldırılar sonucu meydana gelen çatışmalarda 5 pkk mensubu etkisiz hale getirilmiş olup, 10 pkk  mensubunun da etkisiz hale getirildiği değerlendirilmektedir. 

 

Ayrıca yapılan faaliyet esnasında 22 şahıs gözaltına alınmış, yapılan tahkikatlar neticesinde 1 şahıs tutuklanmış, 20 şahıs serbest bırakılmış, 1 şahsın ise gözaltı işlemi devam etmektedir” denildi.

“22 HENDEK KAPATILDI”


Açıklamada, 4 Kaleşnikof, 2 tabanca,1 Mauser tüfek, 5 av tüfeği, 9 şarjör, 709 mermi mühimmatı, 1 el yapımı bomba, 1 roketatar, 5 roketatar mühimmatı ile 20 kilogram nevi bilinmeyen patlayıcı madde yapımında kullanılan toz maddenin ele geçirildiğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:


“Ayrıca faaliyet yürütülen 3 mahallemizde pkk mensuplarınca açılan 22 hendek ve barikat kapatılmıştır. Hendek içerisine ve çevresine tuzaklanan patlayıcılardan 12 adedi çatışmalar esnasında patlamış, faaliyet sonrası tespit edilen patlayıcılardan 4 adedi yerinde, 8 adedi ise güvenli alanda imha edilmiştir. 

 

Silvan ilçemizdeki olaylar ile ilgili soruşturma Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Silvan Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülmektedir. Sokağa çıkma yasağının devam ettiği süre içerisinde Silvan Kaymakamlığınca bölgede bulunan vatandaşlarımıza ekmek ve gıda yardımlarında bulunulmuş, barınma ihtiyacı olan ailelere gerekli destek verilmiştir. 

 

Hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması ve tuzaklanan patlayıcıların patlatılması sırasında zarar gören vatandaşların bu zararları, Silvan Kaymakamlığınca oluşturulacak Hasar Tespit Komisyonlarınca belirlenerek ilgililere ödeme yapılacaktır.”
Açıklamada, yasağın bugün saat 14.00 itibariyle kaldırıldığı da vurgulandı.


(MP-AŞ-Y)

HABERE YORUM KAT