1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da yasak 3 günü geride bıraktı
Silvan'da yasak 3 günü geride bıraktı

Silvan'da yasak 3 günü geride bıraktı

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde kaymakamlık tarafından 3 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı, üçüncü günü geride bıraktı.

A+A-

İlçede polislerin yasaklı mahallelerdeki operasyonları sürerken endişeli yurttaşların sokaklardaki bekleyişleri de devam ediyor. Bu arada İlçe Kaymakamlığın, yasaklı mahallelerdeki evlere kendi bütçesinden 750 adet ekmek dağıttığı bildirildi.
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde üç gün önce sokaktaki hendek ve bariyerleri etkisiz hale getirmek için polisin düzenlediği operasyonda, zırhlı araca roket atılması sonrasında Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde kaymakamlık kararıyla ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürüyor. İlçeye takviye olarak çok sayıda araç ve personel getirildiği belirtiliyor. Gönderilen personel arasında özel harekat ekiplerinin de bulunduğu ve zırhlı araçların da getirildiği bildiriliyor.
Yasağın sürdüğü mahallelere girmek isteyen polisle PKK’nin silahlı kent gençlik birimi olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) mensupları arasında ser yer çatışmaların sürdüğü bildiriliyor. Çatışmalar sırasında polis araçlarına roket atıldığı, zırhlı polis araçlarının da mahalleleri taradığı belirtiliyor. İlçenin üzerinde uçan polis helikopterleri gözetleme ve keşif faaliyeti yürütüyor.
Önceki gün çukurları kapatmak için emniyet tarafından getirilen ancak roketatarla kullanılamaz hali getirilen DSİ'ye ait kepçe, Mescit Mahallesi Eski Bitlis Caddesi üzerinden vince bağlanarak çekildi. Kepçenin, zırhlı araçlar ve çevik kuvvet otobüsü eşliğinde Diyarbakır Caddesi üzerinden Diyarbakır yönüne doğru götürüldüğü görüldü.
Bu arada Dicle Haber Ajansı (DİHA) dün yayınladığı bir haberde, yasağın sürdüğü mahalleleri gören evlerin çatılarına yerleşmek isteyen keskin nişancı polislerle yurttaşlar arasında tartışma yaşandığını gösteren diyalogları yayınladı.
 
Habere göre bir evden çekilen görüntüde özel harekat timlerinin bir eve girerek orada konuşlanmaya çalıştığı görülüyor. Maskeli ve ayakkabılı bir şekilde içeriye giren polislere ev sahipleri tarafından tepki gösteriliyor. Ev sahipleri ayakkabılarıyla eve giren özel harekât timlerine "Sen şimdi ayakkabıyla adamın evinin içine girmişsin. Böyle hoş değil. Allah için bu nasıl iştir" demesi üzerine özel harekât timi "Tamam. Bir dakika. Amirimiz gelsin görüşelim. Tamam, sakin çıkıyoruz" diyor.


'Amca sen bize verdiğin tepkiyi PKK'ya vermezsin'


Daha sonra evin salonuna gelen başka bir özel harekât polisi ise ev sahiplerine ve misafirlerine "Siz niye buraya geldiniz?" diye sorarken, ev halkının "Hepimiz buradayız. Burada yaşıyoruz" dediği görülüyor. Görüntülerde, polislere tepki gösteren ev sahiplerine ve misafirlerine keskin nişancı polisler "Amca sen bize verdiğin tepkiyi PKK'ya vermezsin" diyor. Polisler, yurttaşların tepkileri üzerine evi terk etmek zorunda kalıyor.


Öte yandan Silvan Kaymakamlığı’nın yasağın sürdüğü 15 bin nüfusu olduğu belirtilen Tekel, konak ve Mescit mahallelerinde, muhtarlar aracılığıyla 750 adet ekmek dağıttığı belirtildi. Bu ekmeklerin kaymakamlık bütçesinden karşılandığı bildirildi. Ancak 15 bin nüfusu olan üç mahalleye bu kadar ekmeğin yetip yetmeyeceği konusu açıklık kazanmadı.
 
 
Sıkıyönetim uygulamalarının defalarca uygulandığı ve her seferinde sivil yurttaşların katledildiği, evlerinin, işyerlerinin ve araçlarının özel harekat polislerince kullanılamaz hale getirildiği Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, sokağa çıkma yasağı ve saldırılar 3 gündür devam ediyor. Sokağa çıkma yasağının başladığı 18 Ekim'den bu yana onlarca zırhlı araç ve çok sayıda özel harekât polisiyle Tekel, Konak ve Mescit mahallelerine yönelik başlatılan saldırılara halk da büyük bir direnişle karşılık verirken, polisler mahallere giriş yapamadı. Yaklaşık 15 bin nüfusa sahip olan mahallelere yönelik saldırılara rağmen mahallere giremeyen polis, cadde başlarından mahalleleri zırhlı araçlarla tarıyor.
 
Ayrıca dün Konak Mahallesi Lise Caddesi üzerindeki bir binanın çatısında konuşlanan özel harekat polisinin kafasına aldığı kurşunla yaşamını yitirdiği öğrenildi.
 
İlçede helikopter hareketliliği
 
İlçede sabah saatleri itibariyle şiddetli saldırılar tekrardan başlarken, halkın direnişi ise sürüyor. Saldırıların olduğu Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinden silah ve şiddetli patlama sesleri yankılanırken, ilçede helikopter hareketliliği yaşanıyor.
 
Kepçe vince bağlanarak çıkarıldı
 
+++
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde evlerin çatılarına yerleştirilen keskin nişancı polislerin mahallelere ateş açtığı görüntülere yansırken, evlere zorla girerek konuşlanmaya çalışan polislere ise halk tepki gösteriyor.
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde mahallelere yönelik polis saldırıları aralıksız devam ederken, ilçede yaşayan yurttaşlar keskin nişancı polislerin hedefinde.
+++ Kaymakamlık bütçesinden 750 etmek muhtarlar aracılığıyla dağıtıldı

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler