1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Silvan'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Silvan'da sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 4 gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasağı kaldırıldı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği, yasak süresince ilçede yapılan operasyonlarda 1 saldırganın ölü, 2 saldırganın yaralı olmak üzere 21 saldırganın da etkisiz hale getirildiğini duyurdu. 


Diyarbakır Valiliği’nce, Silvan ilçesinde 4 gün önce 3’üncü kez ilan edilen sokağa çıkma yasağına ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, 2 Ekim’de ilan edilen sokağa çıkma yasağının bugün saat 17.30’dan itibaren kaldırıldığına dikkat çekilen açıklamada, ilçede yasak süresince yapılan operasyonlarda, 1 saldırganın ölü, 2 saldırganın yaralı olmak üzere 24 saldırganın etkisiz hale getirildiği bildirildi. Barikatların açılması esnasında 4 sivil vatandaşın da yaralandığına işaret edilen açıklamada, “Yapılan operasyon neticesinde, Mescit, Tekel ve Feridun mahallerine ait cadde ve sokak aralarına 5’i bomba tuzaklamalı ve 7’si araçlı ile beton büyük duvar barikat olmak üzere 40 barikat açılmıştır. Cadde ve Sokaklar tamamen temizlenmiştir” denildi.


Açıklamada, operasyonlarda çok sayıda örgütsel malzemenin de ele geçirildiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:
“126 el yapımı bomba yapımında kullanılan boş metal boru, 1 telsiz şarj cihazı, 1 içinde ilaç olan siyah naylon poşet, 2 boş Kaleşnikof marka silaha ait şarjör, 1 Kaleşnikof marka silaha ait seyyar dipçik, 1 bıçak, 1 makas, 18 büyük pil, 7 rulo halde koli bandı, 36 torpil, 2 adet 25 kiloluk torba içerisinde patlayıcı yapımında kullanılan sodyum florad,10 el yapımı bomba, 1 adet düzenekli patlayıcı ve el yapımı bomba yapımında kullanılan çok sayıda fitil ele geçirilmiştir.”
Sokağa çıkma yasağı süresince mağdur olmamaları için vaatndaşlara ekmek dağıtımı yapıldığının da aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Vatandaşlarımıza sokağa çıkma yasağı konusunda göstermiş oldukları duyarlılık ve yine aynı şekilde operasyon süresince güvenlik görevlilerimize vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür ederiz.


Bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde bulunmalarını sağlamak maksadıyla saldırganla mücadele faaliyetlerine kararlılıkla devam edilecektir.”


(MP-ÖK-Y)

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler