1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da sağlıklı yaşam toplantısı
Silvan'da sağlıklı yaşam toplantısı

Silvan'da sağlıklı yaşam toplantısı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi doktorları tarafından sağlıklı yaşamla ilgili halk bilgilendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Silvan Müftülüğü toplantı salonunda yapılan sağlıklı yaşam toplantısına Dr. Yusuf Azizoğlu Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Eşref Araç, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdür Yardımcısı Mehmet Yazgan, Eğitim Birim Sorumlusu Ertan Sever, Hasuni ve Malabadi Aile Destek Merkezi'nin öğrencileri katıldı. Bilgilendirme toplantısında vatandaşlara Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS), dengeli beslenme ve fiziksel aktivite, obezite, tuz kısıtlaması ve kanser hakkında Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Eşref Araç tarafından halk bilinci oluşturmak için bilgi verildi.

Yapılan bilgilendirme toplantısında kanserden korunmanın yollarının başında sigaranın olduğunu belirten Araç, "Ülkemizde en az 20 milyon kişi sigara içiyor. Bunlardan 30 bini çoğu çocuk olmak üzere pasif içici durumunda. Sigaraya bağlı ölüm ise yılda 160 bin civarında. Bunun 9 bini başkasının içtiği sigaradan ölmektedir. Bununla birlikte sigara ömrü 18 yıl kısaltıyor. Dünya üzerinde 1 milyar 360 milyon kişi sigar içiyor. Bu rakamın 360 milyonu sigaradan ölüyor. Bu ölümler genellikle 30-60 yaş arası olmaktadır. Sigaranın neden olduğu hastalıklar ise kalp ve kan dolaşımı hastalıklarından kalp krizi, damar tıkanması, kangren ve felçtir. Solunum yolları ise kronik bronşit, amfizem, astımdır.

Diğer hastalıklar ise erkek ve kadınlarda kısırlık, kadınlarda erken menopoz, prematüre doğum düşük, cildin erken yaşlanması, katarakt, tat ve koku alma duyularında zayıflama olduğu sigaranın akciğer kanseri ölümlerinin binde 90'ından, tüm kanser ölümlerinin binde 30'undan, bronşit ölümlerinin binde 75'inden, kalp krizi ölümlerinin binde 25'inden sorumludur. Pasif sigara içiciler de sigara bağımlıları kadar zarar görürler. Pasif sigara içiminin akciğer kanserine, kalp hastalıklarına, çocuklarda akciğer ve solunum yolu hastalıklarına neden olur” dedi.

HABERE YORUM KAT