1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da protesto
Silvan'da protesto

Silvan'da protesto

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, cinsel istismar olayları protesto edildi.

A+A-

Kararbehlülbey Caddesi eski belediye kavşağında bir araya gelen grup, otogar mevkiine yürüdü. Grup adına basın açıklamasını okuyan Demokratik Özgür Kadın Hareketi üyesi sosyolog Zeynep Şıkgenç, kirli savaşın, kirli oyunların son halkasının fuhuş, uyuşturucu ve çocuk istismarcılığına ulaştığını söyledi.

Şıkgenç, "Silvan halkını bu konuda duyarlı olmaya çağırıyorum. Sistemin kirli oyunlarına karşı duyarlık olmak, bir yurtseverlik görevidir. Bu konuda her yurtseverin üstüne düşeni yerine getirebileceğine inanıyoruz. Yine taciz ve tecavüzlere karşı sessiz kalmayacağımız bildiriyoruz. Genç, çocuk, kadın demeden bu şekilde bizleri baskı altında tutarak taciz ve tecavüz etmeye kalkışıyorlar. Bizler bu tecavüz ve tacizlere karşı direncimiz" dedi.

Daha sonra konuşan BDP Silvan İlçe Başkanı Kerem Canpolat ise, "Sizlerde biliyorsunuz ki, bu ülkede 35 yıldır devam eden bir kirli savaş vardır. Bu savaşta devlet bütün karanlık güçlerini bu halkın gururunu ve onurunu ayaklar altına almak için her şeyi yapıyor. Fuhuş ve tacizden bunlardan biridir. Esrar, Eroin ve haplarda bunlardan biridir. Bu gençlerin beyinleri bu şekilde yıkamak istiyorlar. Siyasi düşünmesin, fikirlerini unutsun diye bu tür şeyler sürekli önümüze konulmuştur. Bu sorunları basın ne kadar gündeme getirmişse de, bunlara yönelik tedbirler alınmadığı gibi hep saklamışlardır. Silvan'da çok garip şeyler oluyor. Kötü şeyler oluyor, çocuklarımızın üzerinde yapılıyor.

Çocuklarımızın psikolojileri bozulmuş, bunları hiç bir şekilde kabul edilecek şeyler değil. Herkes çocuklarına sahip çıksın, bu siyasi bu tutum değildir. Devlet Siyasi yöne çekmek istiyorsa da, biz insanı, Kürtçe düşünüyoruz, toplum ve İslami düşünüyoruz. Bu iyi bir şey değildir, uyuşturucu ne düşüncemizde, ne de İslamiyete, ne toplumda nede ahlaken iyi bir şey değildir. Bunlara sesiz kalmamamız gerekiyor. Burada tüm Silvanlılara sesleniyoruz. Siyasi düşünceniz ne olursa olsun. Bu tür sıkıntılarda yan yana olmamız gerekiyor. Tepkimizi bir yapıp bu tür olaylara tepki gösterelim. Çocuklar toplumların geleceğidir. Geleceğe hep birlikte sahip çıkalım" diye konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

(İHY-YRT-AŞ-Y)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT