1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da neler oluyor?
Silvan'da neler oluyor?

Silvan'da neler oluyor?

Diyarbakır Valiliği'nin sokağa çıkma yasağı ilan ettiği Silvan'da operasyon başlatıldı. Çatışmaların yaşandığı ilçede 1 kişinin yaşamını yitirdiği aktarıldı.

A+A-

Diyarbakır Valiliği tarafından dün gece süresiz sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan ilçesinde büyük operasyon başlatıldı. 

İlçeye sevk edilen onlarca zırhlı araç, asker ve özel hareket polisleri tarafından Tekel, Konak, Mescit ve Selahattin mahallelerinde kapsamlı bir operasyon yürütülüyor. Panzerlerle kapatılan ilçeye giriş yapmak isteyen araçların geçişine izin verilmiyor.

TELEFON, İNTERNET KESİLDİ

Sabah saatlerinde başlatılan operasyonda ilçenin tümünde telefon şebekeleri, internet ve mobil internetlerin kesilmesinin ardından yaşanan helikopter hareketliliği ile birlikte şiddetli çatışmalar başladı. İlçe genelinde çatışmaların yanı sıra çok şiddetli patlamaların da olduğu belirtildi.

DİHA, Silvan’da soyadı öğrenilemeyen 22 yaşında Serhat isminde bir gencin kafasına aldığı kurşunla ağır bir şekilde yaralanarak kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini bildirdi.

DBP'DEN ÇAĞRI

DBP Diyarbakır İl Örgütü, “Silvan ilçemizde dün geceden beri güvenlik güçlerinin halka yönelik saldırısı artarak devam etmektedir. Olası bir katliamın önüne geçmek için başta Silvan’a yakın yerleşim yerlerinde oturan halkımız olmak üzere tüm halkımızı Silvan’a gitmeye çağırıyoruz”  dedi.

VEKİLLERDEN HABER ALINAMIYOR

Öte yandan Silopi’ye giden "Kadın Özgürlük Meclisi" heyeti de şu bilgileri aktardı: 

İlçeye giriş çıkış engellenmiş durumda, internet ve telefonlar da kesik. Silvan girişinde biriken halkın içeriye girmesine izin verilmiyor. Başlangıçta ilçeye girmeleri engellenen HDP milletvekilleri İdris Baluken, yaptığı görüşmeler sonucunda ilçeye girebildi. Üç mahallesinde ağır çatışmaların sürdüğü ilçede durumu izleyip denetleme, halkın durumuna çare olma amacıyla Silvan’a giren vekil heyetinden telefonlar kesik olduğu için birkaç saattir haber alınamamakta. İlçe merkezinden top, mermi, her türlü silah  ve çatışma sesi yoğun bir şekilde geliyor. Silvan’a çok sayıda tank, kirpi ve çeşitli zırhlı araçlar, özel harekât timleriyle büyük bir yığınak yapıldığı bildiriliyor. 
Diyarbakır Valisi ve ilçe kaymakamıyla yapılan görüşmelerde milletvekillerine, gelişmelerin doğrudan Ankara’dan yönlendirildiği; kendilerini aştığı, duruma Ankara’dan müdahale edilmesi gerektiği söylenmiş. Bir grup milletvekili Ankara’da bu temasları gerçekleştiriyor. (haber.sol)
Ayrıntılar gelecek...

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler