1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da neler oluyor?
Silvan'da neler oluyor?

Silvan'da neler oluyor?

Silvan'da Hür Dava Partililer, taş, sopa ve silahlarla halka yönelik saldırılar gerçekleştirdiği öne sürülürken, köylerde uzun namlulu silahlarla yol kontrolü yapan Hizbullahçıların da "Şimdiye kadar sabrettik bundan sonra sabretmeyeceğiz" sözleriyle halkı tehdit etiği iddia ediliyor.

A+A-
Kaymakam Berkan Sönmezay, taraflarda defalarca görüştüğünü ve bir heyet oluşturduğunu belirterek “İlçede yaşanan olaylara müdahale etmek için bir heyet oluşturduk. Her iki taraf da gençlerini kontrol edemiyor. O nedenle bu heyet bundan böyle bir olay olduğunda araya girecek ve taraflarla konuşacak. Her iki taraf da olayların bitmesi için yapıcı davranıyor” dedi.
 
 
Silvan 1990’lı yıllarda şeriatçı pkk  Hizbullah’ın merkez üslerinden biri idi. İlçede hemen her gün bir faili meçhul haberi gelirken, can güvenliğinden artık söz edilmediği zaman, ilçeden büyük bir göç yaşanmıştı.
 
 
İlçede son günlerde bu kez Hüda Par üyeleri ile HDP’liler arasında giderek artan bir gerilim gün yüzüne çıkıyor. Tarafların birbirlerinin araçlarına saldırdığı, taşlı sopalı kavgaların yaşandığı, hatta kimi köy yollarında yol kesen silahlı kişilerin Hizbullah propagandası yaptığı gelen haberler arasında. Bu kadar iddia ortada dolaşırken, henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmış değil. Kavgalara karışanların da gözaltına alınmaması, hatta eli sopalı kişilerin polis olduğu apaçık ortada olan kişilerin gözleri önünde dolaşıyor olması, yine eski günlerdeki gibi dönme kaygısını artırıyor. Geçmiş yıllarda “düşmanımın düşmanı dostumdur” saikiyle, güvenlik güçlerinin Hizbullah militanlarına yönelik belirgin bir tutumu olduğu dikkat çekiyordu.
 
 
29 Mayıs'ta Şırnak'ın İdil ilçesinde 2 Hüda Par üyesinin öldürülmesiyle sonuçlanan olayın yaşandığı saatlerde Silvan’da da tansiyon yükselmiş, iddialar göre HDP konvoyu Diyarbakır Caddesi'nden geçerken zafer işareti yapan yurttaşlar, Hüda Par üyesi olduğu öne sürülen kişilerin silah, taş sopa ve demir çubuklarla saldırısına maruz kalmıştı. Söz konusu kişilerin olay sırasında “Biji Hizbullah (yaşasın Hizbullah)” sloganı atarak yürüyüş yaptıkları da belirtiliyordu.
 
 
Olayı gösteren görüntülerde, polisin elinde coplarla önde, saldırganların ise sopalarla arkada yürüdüğüne dair ortaya çıkan görüntüler tartışılırken, saldırgan grup içinden hiç kimse ile ilgili bir işlem yapılmaması dikkat çekmişti.
 
 
31 Mayıs günü ilçede bir kez daha Hüda Par üyeleri ile HDP’liler karşı karşıya geldi. Bu kez Kaniya Navin Parkı önünden geçen Hüda Par anons aracından inen bir kişi, küçük bir çocuğu araca taş attığı gerekçesiyle dövünce olaylar başladı. Bu olay sonrasında da ellerinde cop bulunan polisler olay yerine gelse de herhangi bir müdahalede bulunmadı.
Birkaç haftadan bu yana diken üstünde olan ilçede, merkez dışında kırsal kesimden gelen haberler ise tedirginliği daha da artırıyor. Gelen bilgilere göre kendilerini Hizbullahçı olarak tanıtıp, “Şeyh Said’in Serriyeleri” adını veren silahlı gruplar, yol kesip şeriatçı örgütün propagandasını yapıyor.
 
 
Buna ilişkin son olay, 24 Mayıs'ta yaşandı. PKK ile Hizbullah arasında camide çatışma yaşanan Yolaç (Susa) köyü yakınlarında aracı durdurulan Ramazan Gezer, tehdit edildi. Gezer, Hizbullah propagandası yapan kişilerin kendisine, "Şimdiye kadar sabrettik bundan sonra sabretmeyeceğiz" dediğini söyledi.
 
 
Bu olay üzerine kentteki STK temsilcileri kaymakam ve emniyet yetkilileri ile bir görüşme yaptı. Yetkililer görüşmede söz konusu silahlı yol kontrollerine ilişkin ihbar aldıklarını söyledi ama somut bir gelişme halen olmadı.
 
 
Tüm bu yaşananların ardından hiç kimsenin gözaltına alınmamasına tepki gösteren HDP ve DBP ilçe örgütleri, ilçe Kaymakamı Berkan Sönmezay ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede kentin mülki amiri, polislerin hazırlıksız yakalandığı için görüntü alamadıklarını, ellerinde görüntü olmamasından kaynaklı da işlemin yapılmadığını iddia eti. Duruma tepki gösteren HDP ve DBP'liler de, gazeteciler ve yurttaşlar tarafından çekilen görüntülerle, suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.
 
 
Bu görüşmenin ardından ilçede tansiyonun düşmesi beklenirken bu kez olaylar sırasında müdahale etmediği öne sürülen polislerin, hiçbir gerekçe olmaksızın ilçe merkezindeki parka yönelik baskını ve gazlı müdahalesi sonucu kaymakamla HDP’liler bir kez daha toplandı.
1 Haziran'da ilçe Kaymakamı Berkan Sönmezay, yaşananlarla ilgili görüşmek üzere DBP ve HDP ilçe eşbaşkanlarını makamına çağırdı. HDP Silvan İlçe Eşbaşkanı Esra Tokmak, yaptıkları görüşmede kaymakamın kendilerine Hüda Par İlçe Başkanı’nı aradığını ancak telefonlarına çıkmadığını söylediğini aktardı. Tokmak “İlçede son bir hafta içinde 2 kez olay yaşandı. İl olayda muhtarlar bir heyet oluşturup hem Hüda Par ile hem de bizimle görüşmüş, olayların yatışması sağlanmıştı.
 
 
Ama sonra onlar parka gidip çocukları dövdüler ve halkımıza saldırdılar. Bunun üzerine Kaymakam bizi davet etti. Ben ve 2 yönetici arkadaşımız gittik. Kaymakam bize görüşmemizde Hüda Par’lıların niyetlerinin iyi olmadığını, dikkatli olmamız gerektiğini söyledi. Olayların sona ermesi için Hüda Par yetkililerinin telefonlarını aradığını ancak telefonlarına çıkmadıklarını anlattı. Bize seçim öncesinde yaşanabilecek bu tür provokasyonlara karşı dikkatli olmamız gerektiğini belirtti. Bun de buna karşılık olarak bizim de herhangi bir olay ve ya provokasyon çıkmasını arzu etmediğimizi söyledik” diye konuştu.
 
 
“Hüda Par’ iyi niyetli değil” sözü ile ilgili olarak görüştüğümüz Kaymakam Sönmezay ise görüşmede bunu sadece Hüda Par için değil HDP tarafı için de söylediğini, halkın arasında her iki tarafın da ilçeye silah sokmak ve provokasyon yaratmak için çaba olduğu yönünde yaygın bir kanı ve istihbarat olduğunu aktardığını söylediğini bildirdi. “Bunu halkın kanaati olarak her iki tarafa da aktardım” diyen Sönmezay ilçede yaşanan olayların geride kaldığını ve her iki tarafın da 1990’lı yıllara dönmek istemediğini beyan ettiğini ifade ederek şöyle devam etti:
 
 
“Telefonlarıma çıkmama konusu ise şöyle oldu. Daha sonra Hüda Par ilçe başkanı ben aradığım sırada köylerde seçim çalışmasında olduğundan ve konuşma yaptığından bakamadığını söyledi. Yani öyle bir kasıt yok. Zaman zaman HDP’liler de telefonuma aynı nedenle çıkamayabiliyor. İlçede yaşanan olaylara müdahale etmek için bir heyet oluşturduk. Her iki taraf da gençlerini kontrol edemiyor. O nedenle bu heyet bundan böyle bir olay olduğunda araya girecek ve taraflarla konuşacak. Her iki taraf da olayların bitmesi için yapıcı davranıyor. Mesela HDP’liler, Hüda Par’lılar ile karşı karşıya gelmelerine neden olay araç şoförünü başka bir göreve gönderdi.
 
Hüda Par’lılar da parktaki olaya karışan gençleri görevlerinden uzaklaştırdı. Her iki taraf da böyle sağduyulu yaklaşarak olayları büyümeden önleyeceğiz. Hiç kimse 1990’lı yıllara dönmek istemiyor. Bu ilçede 2 binden fazla faili meçhul cinayet olduğu söyleniyor. Herhalde kimse bir daha ilçenin böyle bir hale gelmesini istemez. Zaten sivil toplum kuruluşları da ortak bir açıklama yaparak, o yıllara dönmek istemediklerini, her iki tarafın da gençlerine sahip çıkmalarını istedi”.
 
Bu haber toplam 7596 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT