1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da Kültür Sanat Günleri başlıyor
Silvan'da Kültür Sanat Günleri başlıyor

Silvan'da Kültür Sanat Günleri başlıyor

Silvan'da bulunan Zembilfroş Kültür Merkezi tarafından “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” şiarı ile düzenlenecek kültür sanat günleri başlıyor.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde faaliyet gösteren Zembilfroş Kültür Merkezi ilçe merkezinde “Demokratik sanatla özgür yaşam anlayışıyla doğal toplumla buluşalım” şiarı ile kültür sanat günleri başlatıyor. Zembilfroş Kültür Merkezi, kendi binasında sanat günlerinin programı açıklamak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Toplantıya merkez çalışanları ve kursiyerleri katıldı. Burada açıklama yapan Fesih Çetinkaya, 40 gün sürecek ilçe merkezini ve merkeze bağlı 7 köyü kapsayacak şekilde 16 farklı etkinlik düzenleyeceklerini açıkladı.

29 Temmuz'da final yapılacak

İlçe merkezine bağlı köylerde yapılacak olan etkinlikler kapsamında bütün köylerde erbane, film gösterimleri ve folklor ekibinin de sahne almasının yanı sıra, köy çocuklarına Zembilfroş Kültür Merkezi resim atölyesi tarafından resimler yaptırılacak. Beğeni kazanan resimler daha sonra “Pêşenga zarokên xwezayê” adıyla ilçe merkezi, Diyarbakır ve Batman'da sergilenecek. Çetinkaya, Ramazan ayı boyunca 16-20 Temmuz tarihleri arasında ilçe merkezi genelinde özellikle çocuklar için film gösterimleri ve dengbêjlerden oluşan çeşitli etkinliklerin yapılacağını belirterek, 29 Temmuz'da ise ilçe merkezine bağlı Mescit Mahallesi'nde bulunan Azizoğlu Meydanı'nda büyük bir final yapılacağını kaydetti.

Sanat günlerinin etkinlik programı şu şekilde:

“22 Haziran Silvan merkez Özgürlük Meydanında Dengbêj Divanı, 25 Haziran Belediye Konferans salonunda Şeyh Sait'in ölüm yıldönümünü anmak için sinevizyon gösterimi, 26 Haziran Bayrambaşı (Sêdeqnê) Beldesi, 27 Haziran Gökçetevek (Reşikê) köyü, 28 Haziran Çevriksu (Girikêboto) köyü, 1 Temmuz Sloqê köyü, 2 Temmuz Karacalar (Hacîca), 3 Temmuz Malahirmo köyü, 4 Temmuz Alibey (Mîreliya), 7 Temmuz Silvan Merkez Orta Çeşme Parkı (Parqa Kaniya Navîn).”

HABERE YORUM KAT