1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’da köy komünleri kuruluyor
Silvan’da köy komünleri kuruluyor

Silvan’da köy komünleri kuruluyor

Açılan yaraların başlatılan çalışmalarıyla sarılmaya çalışıldığı Silvan'da, inşa çalışmaları için köy komünlerini kuracak.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinin Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde 12 günlük sıkıyönetimin kaldırılması sonrası başlatılan inşa çalışmaları devam ediyor.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Silvan Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) başta olmak üzere gönüllü yurttaşların da yardımıyla inşa çalışmalarına hız verilirken, evler ve dükkanlar onarılıyor, alt yapı ile yollar yapılıyor. Mahallede inşa çalışmalarının daha hızlı yürüyebilmesi için mahalle sakinleri ve muhtarlarla toplantılar sürerken, HDP, DBP ilçe örgütleri ve Silvan Belediyesi köy köy dolaşarak Silvan'da açılan yaraların sarılması çağrılarında bulunuyor.


Köy komünlerinden Silvan halkına destek
 

HDP, DBP ilçe eşbaşkanları ve yöneticileri ile Silvan Belediyesi çalışanlarının aralarında bulunduğu onlarca kişiden oluşan ekipler Silvan'a bağlı köyleri dolaşarak toplantılar düzenledi. İki ekip şeklinde köylerde çalışma yürütenler ilçeye bağlı 95 köyden yaklaşık 30 köyde inşa çalışması için toplantılar gerçekleştirdi. Köylere giden ekipleri yoğun ilgiyle karşılayan köy sakinleri, Silvan'ın inşa çalışmalarına dahil olabilmek için köy komünlerini kuracak. Kurulacak köy komünlerde toplanacak yardımlar, Silvan halkına Silvan Belediyesi aracılığıyla ulaştırılacak.
 
'Köylüler Silvan halkının yaralarını saracak'


Köylerdeki toplantıların devam edeceğini ifade eden ve köylerde yürütülecek çalışmalar hakkında bilgi veren Silvan Belediyesi Meclis Üyesi Mehmet Tahir Turan, Silvan'da oluşan tahribatın giderilmesi noktasında köylerden destek talep ettiklerini belirtti. Köylerde büyük bir ilgiyle karşılandıklarını söyleyen Turan, Silvan halkının yaralarının sarılması için gereken destek sözünün verildiği paylaştı.

'Köy komünleri kurulacak'

Köylülerin görüşmelerden sonra toplanıp komün oluşturacaklarını dile getiren Turan, "Köylüler bu komünlerde topladıkları yardımları ya kendileri getirecek ya da belediye olarak kendimiz gidip teslim alacağız ve saldırıya maruz kalan halka dağıtacağız. Köylüler buğday, para, battaniye, elbise ne gerekiyorsa bu komünlerde toplayacaklar. Kimin imkânları neye el veriyorsa bu komünlere getirecek" dedi.


Köylülerin "Silvan'ın yarası bizim de yaramızdır. Silvan'ın başına ne gelmişse bizim de başımıza gelmiştir" dediğini söyleyen Turan, Türkiye halklarından da destek beklediklerini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler