1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da klor üniteleri kuruldu
Silvan'da klor üniteleri kuruldu

Silvan'da klor üniteleri kuruldu

DİYARBAKIR - Diyarbakır Su ve Kanalizasyon İşleri (DİSKİ) Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Yasası'nın ardından hizmet alanına giren 13 ilçede gaz klor ve sıvı klor üniteleri açarak kent sağlığını korumayı hedefliyor.

A+A-
Silvan ilçesinde Büyük Çeşme olarak adlandırılan bölge ve Feridun Mahallesi'nde gaz klor ünitelerinin açılmasıyla birlikte dezenfeksiyon ünite sayısı dörde çıktı. Diğer iki dezenfeksiyon ünitesi Orta Çeşme ve Kulfa Mahallesi'nde bulunuyor.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan DİSKİ Genel Müdürlüğü Su Tesisleri Daire Başkanı Murat Taban, Silvan'da açtıkları gaz klor ünitelerinin sıvı klor ünitesinden farklı olarak, kesintisiz dezenfeksiyon işlemi yaptığını, dolayısıyla kent halkına kesintisiz dezenfekte edilmiş suyu ulaştırdıklarını anlattı. Büyük Çeşme olarak adlandırılan bölgede yaptıkları gaz klor ünitesi ile ilgili bilgi veren Taban şöyle konuştu:
 
"Büyük Çeşme'deki yeni gaz klor ünitemiz tek başına Silvan ilçe merkezinin içme suyu dezenfeksiyon ihtiyacının büyük kısmını karşılayabilecek kapasitede. Daha önce Silvan'da sıvı klor ile dezenfeksiyon işlemi yapılıyordu. Bu dezenfeksiyon yöntemi, uygulanma esnasında su debisinin yüksek olması nedeniyle kesintiler meydana getiriyordu. Kesintisiz dezenfeksiyon işlemi yapabilmek için gaz klor üniteleri kurduk. Bu üniteyi sondaj çıkış borularına monte ettik. Dolayısıyla sondajlar çalıştıkça kesintisiz olarak gaz klor ile dezenfeksiyon yapabilmeye başladık."
 
Taban, Büyük Çeşme'deki su kaynağının Silva'ın ilçe merkezinin yüzde 70'nin içme suyu ihtiyacını karşılaması itibariyle gaz klor ünitesinin de tek başına ilçe merkezinin içme suyu dezenfeksiyon ihtiyacının büyük kısmını karşılayabildiğini ifade etti.
 
Taban, ünitenin saniyede 140 litre içme suyunu kesintisiz dezenfeksiyon işleminden geçirdiğini de söyledi. Taban, Feridun Mahallesi'nde yapımı tamamlanan ve önümüzdeki günlerde açılması planlanan gaz klor ünitesi hakkında da açıklama yaptı. İki sondaj kuyusundan elde edilen içme suyunun dezenfeksiyonu için 50 metreküplük depo ile dezenfeksiyon binasının tamamlandığını ifade eden Taban, "Saniyede 35 litre içme suyunu dezenfekte eden ünitemiz önümüzdeki günlerde devreye alınacaktır" diye konuştu.
 
Taban, kurulan iki yeni ünite ile Silvan ilçe merkezinin tüm içme suyu dezenfeksiyon işleminin kesintisiz bir biçimde yüzde yüz oranında gerçekleşeceğine dikkat çekerek yapılan çalışmaların halk sağlığı açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.
 
(İHY-YRT-Y)

HABERE YORUM KAT