1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da kaya gazı paneli
Silvan'da kaya gazı paneli

Silvan'da kaya gazı paneli

DİYARBAKIR- Diyarbakır bölgesinde çıkarılan kaya gazının doğaya ve çevreye verebilecek zararlar konulu panel düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır ve bölgesinde çıkarılmaya çalışılan kaya gazının doğada oluşturacağı tahribatlara dikkat çekmek amacıyla Mezopotamya Ekoloji Hareketi, Silvan Belediyesi ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) tarafından Silvan Belediyesi konferans salonunda panel düzenlendi.

Kaya gazı çıkarmak için İngiliz Shell şirketi tarafından Silvan ilçesine bağlı Sarıbuğday köyü yakınlarında açılan kuyuda delme işleminin tamamlanmasıyla en kısa zamanda kaya gazı çıkarmaya başlanacağı ve yeni kuyuların açılması için ilçeye bağlı Bağdere köyü yakınlarında da çalışmalara başlandığı öğrenildi.

Panele HDK Yürütme Kurulu üyesi Prof. Dr. Beyza Üstün, HDK Ekoloji üyesi Prof. Dr. Fatoş Osmanağaoğlu, MMMOB Halk Sağlığı ve Ekoloji Komisyonu Başkanı Cemalettin Küçük ve HDK Ekoloji Komisyonu Üyesi Yusuf Gürsucu konuşmacı olarak katılırken, moderatörlüğü Erdal Balsak yaptı. Panele Silvan Belediyesi eş başkanları, BDP Silvan ilçe yöneticileri, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Panelden önce kaya gazının çıkarılma süreci, doğaya ve insanlara verdiği zararların anlatıldığı "Galsand" adlı belgesel filmin gösterimi yapıldı.

Kaya gazının çıkarılma süreci, zararları ve doğada yaşatacağı felaketlerin anlatıldığı konuşmaların ardından panel, soru cevap, görüş ve öneriler ile son buldu.


(İHY-AKK-ÖZ-Y)

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT