1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da katı atık bertaraf tesisi projesi
Silvan'da katı atık bertaraf tesisi projesi

Silvan'da katı atık bertaraf tesisi projesi

DİYARBAKIR - Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, ilçede 20 milyonluk "Katı atık bertaraf tesisi" kurulacağını, söz konusu projenin ihalesinin Avrupa Birliği'nce yapıldığını söyledi.

A+A-

Erdede, yaptığı açıklamada, katı atık bertaraf tesisi inşaatına yakın bir sürede başlanacağını belirtti. Bu proje kapsamında yaklaşık 70 kişinin istihdam edileceğini kaydeden Erdede, şöyle dedi:

"Seçim öncesi biz seçmenimize demiştik. Çevre ve ekoloji için atıklarımızı ayrıştıracağız. Atıklarımız artık geri dönüşümle bize kazanım olarak geri dönüyor. Ama herkese bir hayal gibi gelmişti. Biz Silvan Çevre Ekoloji Birliği kurduk. Bu kapsamda Avrupa Birliğine sunulan katı atık bertaraf tesisi projesi 20 milyonluk bir çalışmadır. Bu projemizin Avrupa Birliği proje ihalesi yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İPA projesiyle  20 milyonu geçen bir projedir. Yakın bir sürede inşaat çalışmaları başlanacaktır."

Projenin 2017 yılında yürürlüğe gireceğini ifade eden Erdede, böylelikle Silvan-Batman karayolu üzerindeki tarihi Hasuni mağaraları karşısında bulunan çöp alanının temizlenmiş olacağını sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT