1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’da karatma
Silvan’da karatma

Silvan’da karatma

Bölgede yaşanan tabloyu yerinde görmek üzere Diyarbakır'a gelen gazeteci heyeti, gittikleri Silvan'da polis engeli nedeniyle gözlem yapamadıklarını karatma uygulandığını belirttiler.

A+A-

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Özgür Gazeteciler Cemiyeti üyeleri Diyarbakır'ın Lice ilçesini ziyaret ederek, canlı kalkan eylemi yapılan bölgede yaşananları yerinde inceledi.
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Özgür Gazeteciler Cemiyeti üyelerinden oluşan bir heyet, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinden sonra çatışmaların yaşandığı ve buna karşı canlı kalkan eylemi yapılan Diyarbakır'ın Lice ilçesini ziyaret etti. Hani ilçesine bağlı Hurê (Gömeç), Çakıl ve Mazılı, Lice ilçesine bağlı Fis ve Zerê ile Kocaköy ilçesine bağlı köyler arasında kalan geniş alanda bir hafta önce başlatılan operasyonların önüne geçmek ve olası bir can kaybının yaşanmaması için yüzlerce yurttaşın canlı kalkan olarak başlattığı eylem bölgesine geçen heyet, bölgede yaşanan olayları halktan dinledi. Heyet, daha sonra bölgede incelemelerde bulundu.
'Barış için sonuna kadar savaşacağız'
İncelemeler sırasında heyete yaklaşan Sadiye Acar isimli kadın, yaşanan duruma tepki göstererek, "Yıllardır anneler sokaklarda barış barış diye bağırıyor, artık bıktık, bu savaş dursun. Analar ağlamasın. Ya bu memlekete barış gelsin ya da barış için sonuna kadar savaşacağız. Ezilerek değil, cezaevlerine atılarak değil insan gibi yaşamak istiyoruz. Ne diye gelip bizim çocuklarımızın canlarını alıyorlar? Buna artık bir dur demek gerekiyor" şeklinde konuştu.
Tehdit iddiası
Silvan'da mahallelere zırhlı araçlarla girmek isteyen polis ve göstericiler arasında yaşanan çatışma gençlerin ara sokaklara çekilmesi ile sona erdi. Hendekleri kapatan diğer yandan da sokakta bulunan araçları üst üste istifleyen polis, haber takibi yapan gazetecilerin üzerine zırhlı araç sürerek, tehdit ettiği öne sürüldü.
Yer yer şiddetli patlamalarında yaşandığı mahallelerde, olayların bitmesiyle polis, söz konusu mahallelerin girişinde bulunan hendekleri Silvan Belediyesi'nden aldığı kamyon ve iş makineleri ile kapatmaya başladı. Yoldaki araçları kepçelerle kaldıran polis, kimi araçları kamyonlara yükleyerek ilçe dışına çıkarırken, kimi araçları da Azizoğlu Meydanı'nda üst üste istifledi.
Ali Ekinci adlı yurttaşlar, çatışmaların sona ermesi ardından polislerin sokakta bulunan aracını kepçeyle Azizoğlu Meydanı'na getirdiğini belirterek, Bütün araçları burada üst üste istifleyerek araçlara zarar verdiler. Niye böyle yaptıklarına anlam veremiyoruz?" dedi.
Sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Öte yandan önceki gün saat 12.00 itibariyle Valilik tarafından ilan edilen sokağa çıkma yasağının dün sabah saatlerinden itibaren yazılı bir açıklama ve duyuru yapılmaksızın kaldırıldığı belirtildi. İlçede akrep tipi zırhlı araçların hareketliliği devam ederken, ilçe sakinleri ise tedirginlik arasında günlük yaşamını devam ettirmeye çalışıyor.
Öte yandan söz konusu mahallelerin girişinde akrep tipi zırhlı araçlarla devriye gezen polis, mahallelerde yaşananları görüntülemek için sabah saatlerinde mahallelere giden DİHA ve JINHA muhabirlerinin üzerine zırhlı araç sürdüğü öne sürüldü.
Heyet açıkladı Silvan’da karartma var
İstanbul'dan Diyarbakır'a gelen gazeteci heyeti, Silvan ve Lice'de yaptıkların incelemenin ardından açıklama yaptı. Diyarbakır Dies Otel'de basın toplantısı düzenleyen heyette yer alan Faruk Eren, AKP iktidarının basın ve ifade özgürlüğüne karşı her zaman acımasız davrandığını; ancak seçimlerden sonra bunun dozunun bir kat daha artmaya başladığını söyledi. Eren, "Biz gelip bölgede neler olduğunu öğrenip aktarmak istedik. Batıda yandaş basın ve TV'lerde yansıtılmayanları yansıtmak istiyoruz" dedi.
'Engellendik!'
Ardından konuşan Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Başkanı Uğur Güç, karartma ve sansürden dolayı bölgede neler olduğuna dair haber alamadıklarını dile getirerek, gittikleri Silvan'da polis tarafından engellendiklerini söyledi. Güç, "Çatışmaların yaşandığı yere gitmemize izin vermediler. TOMA tarafından önümüz kesilerek anonslarla, 'Dağılmazsanız müdahale ederiz' dendi. Bu baskılardan dolayı Silvan'da fazla gözlem yapma şansımız olmadı" diye konuştu.
'90'larda cesur gazeteciler sayesinde bilgilenirdik'
Geçen hafta Diyarbakır'a geldiğinde de yine sokağa çıkma yasağının olduğunu dile getiren Milliyet Gazetesi yazarı Mehveş Evin, bölge illerinde neler yaşandığına dair batının ve medyanın bilgisinin olmadığını söyledi. Evin, "Şu an bir korku iklimi hakim. En muhalif kişiler bile, konu çatışmalara gelince kabuğuna çekiliyor. Bunun çok zararlı olduğunu düşünüyorum" dedi. 90'lada cesur gazeteciler sayesinde az da olsa bilgilenme şanslarının olduğunu ifade eden Evin, verilen emekler sayesinde bir şeylerin farkına vardıklarını; ancak hala Türkiye toplumunun bir kesiminde anlamak istemeyenlerin olduğunu söyledi.
'40 yıldır bunları yaşaya yaşaya ömrümüz tükendi'
Tarihin, ülkede yaşayanları savaşın sürdüğü Kürdistan'a çağırdığını söyleyen Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, 90'ların Türkiye'nin kaderi olmaması gerektiğini vurguladı. Polat, "Bu bizim için 92'de İzzet Keze'nin, Musa Anter'in katledilmesi anlamana geliyor. Burada çalışan gazetecilerin çalışma koşullarının ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Lice'de canlı kalkan eylemine katılan 80 yaşındaki Sakine ana, '5 çocuğumu kaybettim 40 yıldır bunları yaşaya yaşaya ömrümüz tükendi' dedi. Sakine ananın kurduğu cümle çok önemli ve anlamlıdır. Çatışma sürecini yönetenler her ne kadar bizleri TOMA'larla karşılasa da bizim yaptığımız işten, onlara objektif doğrultmamızdan, burada olmamızdan tedirgin olduğunu düşünüyoruz" dedi.


'Sokağa çıkma yasağı sanki gazeteciler için çıkarılmıştı'
Heyete eşlik eden Özgür Gazeteciler Cemiyeti Eşbaşkanı Hakkı Boltan ise Silvan'da incelemelerde bulunmak isteyen gazetecilere gerekli fırsatın verilmediğini ifade ederek, "Gazeteciysen, polis veya devlet kurumları tarafından düşman gibi karşılanması algısı var. Çatışmaların yaşandığı yerde neler oluyor, yaşananları objektif bir şekilde yansıtmak istiyordu gazeteci arkadaşlar. Ancak sokağa çıkma yasağı ile bu engellendi. Sanki sokağa çıkma yasağı gazeteciler için, orada ne olup bittiğini anlamamak için çıkarılmıştı. Yoksa güvenlikle bir alakası yoktu. Biz bunu gördük" diye belirtti.


Yaptıkları gözlemleri raporlaştırarak kamuoyu ile paylaşacak heyet, sabah saatlerinde Şırnak'ın Silopi ilçesine doğru yolla çıktı.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler