1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silvan'da kadın şiddetine son paneli
Silvan'da kadın şiddetine son paneli

Silvan'da kadın şiddetine son paneli

DİYARBAKIR- Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Diyarbakır'ın Silvan ilçe temsilciliği tarafından 'Kadın Şiddetine Son' konulu panel düzenlendi.

A+A-

Silvan Belediyesi Konferans Salonu'nda yapılan panele Eğitim-Sen Silvan temsilciği yöneticileri, BDP ve MEYA Kadın Merkezi Kadın Yöneticileri, Diyarbakır Eğitim-Sen üyelerinin yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı. Panelde kadına şiddetin tarihi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Namus konulu sinevizyon gösterisinin ardından konuşan Diyarbakır Eğitim-Sen temsilcisi Dilek Çolak, “25 Kasım gününün dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddetle mücadele günü olarak anılmasına vesile olan olay bir şiddet örneğidir. Patria, Minerva ve Maria Mirabel kardeşler bundan yaklaşık 50 yıl kadar önce 25 Kasım 1960 tarihinde faşist bir diktatörlükle yönletilen ülkelerinde özgürlük mücadelesi verdikleri için rejim güçleri tarafından tecavüze uğradılar ve katledildiler.

25 Kasım tarihi bu olaydan esinlenerek 1999 yılında BM tarafından kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslar arası mücadele günü olarak ilan edildi. 1999 yılından bu yana da her yıl 25 Kasım tarihi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek, farkındalık oluşturmak ve kadınlar arasında birlik mücadele ve dayanışmayı güçlendirmek amacı ile çok çeşitli etkinliklerle sahne olmaktadır” dedi.Panel karşılıklı soru ve cevap şeklinde bilgilendirme yapılarak sona erdi.