1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da IŞİD protestosu
Silvan'da IŞİD protestosu

Silvan'da IŞİD protestosu

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde aralarında belediye eş başkanların olduğu bir grup, yürüyüş düzenleyerek IŞİD'in Suriye ve Irak'taki saldırılarına tepki gösterdi.

A+A-
Aralarında Silvan Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Bodakçı ile Melikşah Teke, DBP İlçe Başkanı Kerem Canpolat'ın da yer aldığı grup, protesto yürüyüşü düzenledi.
 
Konak Mahallesi'nde bulunan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın seçim lokali önünde bir araya gelen kalabalık, Gazi Caddesi üzerinde bulunan Hükümet Konağı'na kadar yürüdü. Hükümet Konağı önüne gelen grup adına basın açıklamasını DBP İlçe Başkanı Kerem Canpolat okudu. IŞİD'in Irak ve Suriye'de masum halka yönelik saldırı gerçekleştirdiğini belirten Canpolat, "Hepiniz de biliyorsunuz ki, bu yürüyüşümüz Ortadoğu'daki kan emiciler içindir. Ortadoğu halkının başında bir bela vardır. Arap, Süryani, Yezidiler, Türkmen ve Kürtlere yönelik katliamlar yaparak kirli bir savaş sürdürüyor. Bu savaşta kahraman Kürt halkı kendilerini ve bütün Ortadoğu'nun halklarının namusunu koruyor.
 
Önce Suriye'deki Rojava bölgesinde insanları katletmeye, tecavüz etmeye yeltendiler, Kürtler bu fırsatları onlara vermediler, şimdi gözlerini Irak bölgesindeki Şengal bölgesine çevirdiler. Herkes biliyor ki, Şengal tarih boyunca özel bir yere sahiptir. Kürt Yezidilerin yoğunlukta olduğu bir kenttir. O yüzden çok büyük katliamlar gerçekleştirme çabasındadırlar. Bunu çok iyi bilsinler, Rovaja'da Kürt halkının göstermiş olduğu mücadelenin aynısı tüm Orta Doğu'da gösterilecektir. Bugün Şengal bölgesinde de IŞİD'e yönelik mücadele yapılıyor. Biz de bundan grup duyuyoruz" dedi.
 
Yapılan basın açıklamasından sonra grup sessizce dağıldı.
 
(İHY-YRT-AŞ-Y)
 
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT