1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da HES yürüyüşü
Silvan'da HES yürüyüşü

Silvan'da HES yürüyüşü

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapımı devam eden Silvan Barajı ile HES projesi, düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

A+A-

Demokratik Toplum Kongresi'nin (DTK) Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu tarafında organize edilen protesto eylemine BDP Muş Milletvekili Demir Çelik, Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, Bismil Belediye Başkanı Cemile Eminoğlu, BDP Silvan, Hazro, Bismil ilçe örgütleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerinde çeşitli pankartlar bulunan grup, Silvan Barajı girişine kadar gelerek burada bir basın açıklaması yaptı.

DTK Ekoloji ve Yerel Yönetimler Komisyonu adına açıklamayı okuyan Zemzem Fedai Bali, Silvan'ın 30 yıldan bu yana çok acı çektiğini söyledi. Bali, "Abdullah Öcalan'ın başlattığı çözüm süreciyle birlikte bu topraklara reva görülen sömürü çarklarının kırılacağı yeni bir yaşamın inşa etmeye çalışıyoruz. Bu yeni yaşam öngörümüzde doğayı, kadim değerleri talan eden, sulara gömmeyi hedefleyen HES'lere, yeni sınırlar yaratıp kültürel dokuya parçalamaya hedeflere barajlara yer yok.

Talebimiz Baraj ve HES projelerinin durdurulmasıdır. Yapılacakların başında baraj değil toprak reformu gelmektedir. Biz üç beş kişinin çıkar sağlayacağı ve geri kalanın yeni bir zorunlu göçe maruz bırakılacağı, buranın halkı ile birlikte planlanmayan projelerinizi istemiyoruz. Bizi doğamızla, suyumuzla, toprağımızla bırakın, gölge etmeyin başka ihsan istemez" dedi.Yapılan basın açıklamasının ardından kalabalık sloganlar atarak dağıldı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT