1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’da halk elele vererek yaşamı yeniden inşa ediyor
Silvan’da halk elele vererek yaşamı yeniden inşa ediyor

Silvan’da halk elele vererek yaşamı yeniden inşa ediyor

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde geçtiğimiz günlerde yaşanan ve büyük hasar bırakan çatışmaların izlerini kapatmak Silvan halkı harekete geçti.

A+A-

Halk el ele vererek yoğun olarak Mescit Mahallesi Devrim Caddesi’nde yaşanan çatışmalardan etkilenen yurttaşlara destek vermek amacıyla sırayla yıkılan ve tahrip olan ev ve işyerlerini inşa etmeye başladı.


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde yaşanan çatışmaların ardından harbeye dönen ilçede çatışmaların yoğunluğunun azalmasıyla el ele vererek yaşamı yeniden inşa etmeye başladı. Çatışmalarda kullanılan ağır silahların etkisiyle adeta harabeye dönüşen Tekel, Mescit ve Konak mahalle sakinleri, sırayla yıkılan ve tahrip olan ev ve işyerlerini inşa ediyor.


Açılan ateşler nedeniyle birçok ev ve işyerinde yangın çıkarken, çatışmalarda Serhat Bilen (25) isimli genç yaşamını yitirdi. Çatışmaların ardından birçok heyet ilçeyi ziyaret ederek incelemelerde bulunurken, ilçede olayların dindiği ve sessizliğin hakim olduğu bir izlenim olsa da zırhlı araçlarla devriye gezen polis, hiçbir olay yokken üç beş kişinin bir araya gelmesini bahane ederek attığı gaz bombaları nedeniyle yurttaşları ve gençleri tahrik olmasıyla yer yer karşılıklı çatışmalar devam ediyor. Çarşı merkezinde, birçok alanda yaralar sarılmaya çalışılıyor. İlçe sakinlerinin yaşananlara karşı olan öfkesi dinmiş değil, ancak yeniden yaşımı inşaya çalışıyorlar.
 
Yaşamı yeniden inşa ediyorlar!


Günlerce çatışmaların yaşandığı Tekel, Mescit, Selahadin ve Konak mahallerine girildiğinde, ev ve işyerlerinin hemen hemen tümünde kurşun izine rastlamak mümkün. Tüm mekanlar mermilerden deliş deşik olurken, ağaçların yaprakları ve gövdelerinin dahi mermilerden nasibini aldığı görülüyor. Evlerin bahçe duvarlarının yıkılması ise adeta filmlerdeki savaş sonrası harabe görüntüsünü andırıyor. Ev ve işyerleri önünde üst üste istiflenmiş, kum, briket ve çimento torbaları görülürken, yaşadıkları travmayı unutmaya çalışan ilçe sakinleri, saldırılardan zarar gören ev ve işlerini tamir ederken görüntülendi.
 
Yıkılan dükkanını toparlamaya çalışıyor


Bir yandan yurttaşlar el ele vererek, yeniden toparlanmaya çalışırken, diğer yandan ise belediye çalışanlarının cadde ve sokaktaki çöp ve yıkıntıları toplarken görülüyor. Duvarında açılan kocaman delikten ağır silahlardan nasibini aldığı anlaşılan Burhan Yaşar’a ait market, tümüyle yanmış durumda. Sadece marketin bodrum katında olduğu için yanmaktan kurtulan bazı eşyalar ise dışarıda üst üste istifleyen Yaşar, çevredekilerin yardımıyla yıkılan dükkanın parçalarını toplamaya çalıştığı sırada, imkanlar el verdiği sürece yurttaşların yardımıyla toparlanacaklarını kaydetti.


Evi ve işyeri yıkılan ve kendi imkanlarıyla toparlanmaya çalışan Kerem Sönecek isimli esnaf, insanlardan tutun, ev, dükkan, ağaçlara kadar, sokaktan tuttun ana ve ara caddelere kadar hepsinin adeta harabeye dönüştüğünü söyledi. Sönecek, “Bakın işte görüyorsunuz devlet yıkıyor biz de yani beğenmedikleri özyönetim anlayışı da yapıyor” diyerek, halkın kendi kendine nasıl yetiğini gözler önüne serdi. Sönecek, ayrıca tüm mahalle sakinlerinin bu şekilde birbirlerine yardım ederek tekrar inşaya başladıklarını dile getirdi.
 
“Söylenecek söz kalmadı”


Saldırılardan nasibini alan bir diğer yurttaş Hülya Biçen de, mahalle sakinleri ve komşu esnafların yardımıyla yeniden inşa çalışmalarına başlamış durumda. Biçen, dükkânı ve yardım eden yurttaş ile esnafları göstererek, “İşte görüyorsunuz artık kimse devlet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bir beklentileri yok. Burada artık söz kalmadı çünkü burada artık halk kendi kendine yetiyor. Şimdi de komin bir şekilde kendi yaralarını sarıyorlar.

Kaymakamlıktan geldiler zarar tespiti yapmak için ama esnaflar onlara 'hem yıkıyorsunuz hem de yapacağız diyorsunuz artık milyonlar verseniz kimse size inanmaz’ dedi. Burada artık devlet için söylenecek söz kalmadı çünkü herkes kendi imkanlarıyla hareket ediyor” şeklinde konuştu.
 
 “Yürüteceğimiz kampanya ile yaralarımızı saracağız”


Silvan’daki olayların ardından siyasi operasyonlar kapsamında gözaltına alınan Silvan Belediye Eşbaşkanı Yüksel Bodakçı’nın çıkarıldığı mahkemece tutuklanması sonrası Eşbaşkan Vekilliği’ne seçilen Zuhal Tekiner, Mescit, Tekel ve Konak mahallelerde dolaşarak, bir yandan çöp ve yıkıntıları toplayan belediye çalışanlarıyla ilgilenirken diğer yandan da ev ve dükkanları yıkılan esnaf ve yurttaşlara yardım etmesi dikkat çekti.
Yurttaşlarla birlikte çalışırken konuşan Tekiner, belediye olarak ilk önce ev ve işyerlerinin zararını tespit etmeye çalıştıklarını belirterek, daha sonra belediye çalışanları ve yurttaşlarla alacakları toplantılarla hangi sokak ve caddelerin öncelikli yapılması gerektiği konusunda bir plan ve programını oluşturacaklarını söyledi.
 
“Kampanyalarla inşa çalışmalarımızı yapacağız”


Belediyenin bütçesine göre, cadde ve sokakların yapımından sonra acil yapılması gereken ev ve işyerlerinin yapımına geçeceklerini dile getiren Tekiner, “Biz bununla ilgili Büyükşehir Belediyesi ile görüştük. Onların da vereceğiyle belirlediğimiz sokak ve caddeleri yapacağız. Daha sonra ilçede ve çevre kentlerde yakılan yıkılan ev ve işyerlerin inşası için bir kampanya başlatacağız. Kim ne kadar, nasıl yardım edebiliyorsa hepsini toplayacağız.

Komin bir şekilde halkla beraber acil yapılması gereken yerleri inşa edeceğiz. Yani biz de halkın bu komin yaşamına bu şekilde katılacağız ve açılan yaraları kapatacağız” dedi. Kaymakamlık tarafından zararların tespiti için geldiklerini hatırlatmasında bulunan Tekiner, bir girişim yapılıp yapılmayacağını bilmediklerini ama halkın artık onlara bir güveni kalmadığını söyledi.


Önümüzdeki günlerde Silvan Belediyesi ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından “İnşa” çalışmaları kampanyası başlatılacak.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler