1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da Domuz Gribi Paniği
Silvan'da Domuz Gribi Paniği

Silvan'da Domuz Gribi Paniği

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde solunum şikayetiyle hastaneye başvuran 10 kişi, halk arasında 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virisü taşıdıkları şüphesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde solunum şikayetiyle hastaneye başvuran 10 kişi, halk arasında 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virisü taşıdıkları şüphesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildi. Olayın duyulmasının ardından ilçe halkı hastanelere akın ederken, yoğunluktan dolayı 2-3 saat sıra bekleyen çocukların bazıları aileleri tarafından farklı hastanelere götürüldüğü görüldü.

Silvan'da solunum şikayetiyle hastaneye başvuran 10 kişinin domuz gribi şüphesi ile Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmesi ilçede paniğe yol açtı.

Dr. Yusuf Azizoğlu Silvan Devlet Hastanesi Başhekimi Nurhak Özyaramış, şüpheli 10 hastadan şuana kadar virüsün pozitif olduğu kimseye rastlanmadıklarını ifade ederek, "Silvan Devlet Hastanesi'nde şu ana kadar yaklaşık 10 kişide H1N1 virüsünden şüphelendik. Son günlerde çok yoğun grip hastaları geliyordu bunlar arasında yaklaşık 10 kişide çok dirençli ateş vardı ve bu H1N1 belirtilerindendir, şüphelendiğimiz hastaları, Diyarbakır'a sevk ettik, hastalarımızın gerekli tahlilleri yapıldı.

Ama, şuana kadar virüsün pozitif olduğu kimseye rastlamadık. Biz hastanemizde gerekli önlemleri alıyoruz. Bu konuyla ilgili vatandaşlarımızın da dikkatli olmasını istiyoruz. Biz hastanemizde hem personellerimizin hem de diğer hastalarımızın başkasından bu virüsü kapmamaları için gerekli önlemleri alıyoruz. Tüm personelimize eğitim verildi. Hastanemizin birçok bölümünde tedbir amaçlı personel ve hastalara maske dağıtıyoruz. Büyük bir grip salgını var ama şuana kadar grip teşhislerinde H1N1 virüsünü taşıyan kimse çıkmadı" dedi.

'Mevsimsel aşı yapılmalı'

Başhekim Özyaramış, mevsimsel aşının önemine de vurgu yaparak, "Vatandaşlarımızdan mevsimsel grip aşılarını yapmalarını rica ediyoruz. Gribe yakalanmamak için bu aşı etkili olacaktır. Aşı dışında vatandaşlarımız bol bol C vitamini tüketmelidir. Portakal, mandalina, ceviz, maydanoz, sebze ve meyveleri tüketmek gribe yakalanmamak için tavsiyemizdir. Vatandaşlarımız hapşırdığında mutlaka ağzını kapatmalı ve mikropların dışarıya dağılmasını önlemelidir. Daha sonra mutlaka sabunla birlikte ellerini yıkamalıdır. Kapalı ortamlarda fazla bulunmamak ve grip olan hastalarla temas kurmamak gripten korunmak için önemli etkenler" dedi.

Domuz gribi nedir? Nasıl bulaşır?

Silvan İlçesi'nde solunum şikayetiyle hastaneye başvuran 10 kişinin domuz gribi şüphesiyle Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilmesi üzerine ilçede yaşayanlar hastanelere akın etti. Hastanelerdeki yoğunluktan dolayı 2-3 saat sıra bekleyen çocukların bazıları aileleri tarafından farklı hastanelere götürüldüğü görüldü.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler