1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da Cumhuriyet bayramı kutlamaları
Silvan'da Cumhuriyet bayramı kutlamaları

Silvan'da Cumhuriyet bayramı kutlamaları

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve Cumhuriyetin Kuruluşunun 91. yıl dönümü düzenlenen törenle kutlanırken, Karaman'daki maden kazası dolayısıyla Cumhuriyet bayramı eğlenceleri ise iptal edildi.

A+A-

Silvan ilçesi Gazi Caddesi Hükümet Konağı önünde yapılan Cumhuriyet bayramı etkinliğine Silvan Kaymakamı Berkand Sönmezay, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bektaş, Belediye Başkan Vekili İhsan Baykara, iktidar parti temsilcisi, askeri, mülki, idari erkan ile öğrenciler katıldı.

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle yapılan Cumhuriyet koşusu, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere Kaymakam Berkan Sönmezay, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Murat Bektaş, Belediye Başkan Vekili İhsan Baykara ile Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ensari çeşitli ödüller verdi.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Kaymakam Berkan Sönmezay, "Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. yıl dönümünü ve Cumhuriyet Bayramını büyük bir coşku ve heyecanla kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. 1919'da Atatürk Samsuna çıkararak başlattığı bağımsızlık mücadelesi, onun önderliğinde büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, bütün yokluklara ve zorluklara rağmen dünyada eşine ender rastlanan bir zafer kazanmıştır.

Bu zafer Cumhuriyetle taçlandırılarak tarihimizin en büyük çağdaşlaşma ve aydınlanma harekatı başlatılmıştır. Türkiye Cumhuriyeti köklü, büyük ve güçlü bir devlettir. Laik, demokratik, çağdaş yapısıyla pek çok ülke için örnek durumdadır.

Bu örnek olma ve büyüklüğüne yakışır şekilde birlik ve diriliğimizi her zaman korumalıyız. Tarihimizde olduğu gibi farklılıklarımızı zenginlik olarak görmeli, bu ülkede kardeş kavgası çıkarmayı planlayanların oyunlarına gelmemeli, geleceğimizi milli birlik ve beraberlik anlayışı ile aydınlatmalıyız" dedi.

Karaman'daki maden kazası nedeniyle Silvan ilçesindeki Cumhuriyet Bayramı eğlence programları iptal edildi.


(İHY-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT