1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’da bir ölüm daha
Silvan’da bir ölüm daha

Silvan’da bir ölüm daha

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ikinci gününü geride bırakan sokağa çıkma yasağı dün de sürdü. İlçede şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtilirken, güvenlik güçlerinin açtığı ateşle bir kişinin daha yaşamını yitirdiği bildirildi.

A+A-

Bu arada 3 aydır yaşananlara dair bir bilanço açıklayan İhlas Haber Ajansı (İHA), 2 bin 300 kişinin etkisiz hale getirildiği yaklaşık bin kişinin de tutuklandığı öne sürdü.


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, sokaklara kazılan hendeklerin kapatıldığı sırada çıkan çatışma sonrasında Temel, Mescit ve Konak mahallelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı dün de devam etti.

Elektrik, telefon ve internet erişiminin kesildiği ilçede halk, yasak nedeniyle sıkıntılı saatler yaşadı. İlçeden gece boyunca çatışma sesleri yükselmeye devam etti. Güvenlik güçleri ile PKK’nın silahlı şehir gençlik birimi olan Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyesi silahlı gruplar arasındaki çatışmalar zaman şiddetlendi. Azizoğlu Caddesi ve Eski Bitlis Caddeleri üzerinde bekleyen güvenlik güçlerine ait zırhlı araçlara, mahalle içlerinden silahlı gruplar tarafından ateş açıldığı, polislerin de bunun üzerine mahalle doğru ateş ettiği belirtildi. Bu saldırılar sırasında yurttaşlara ait bir eve isabet aldı ev alev aldı. Birçok hendek ise içerisindeki patlayıcılar etkisiz hale getirildikten sonra kamyonlarla taşınan kumlar dökülerek, kapatıldı.


Çatışmalar nedeniyle yasak olmadığı halde Eski Bitlis, Gazi ve Diyarbakır caddesi üzerinde bulunan bazı esnafların, iş yerlerini kapatmak zorunda kaldığı bildirildi. Yasak olmayan yerlerde yine yurttaşların iş yerlerini açmadıkları görülürken, kahvehanelerin ise endişeli yurttaşlar tarafından dolduğu gözlendi.


Helikopterlerin sürekli uçuş yapıp gözetlediği ilçeden, Diyarbakır Valiliği’nin PKK’lı olduğunu öne sürdüğü 22 yaşındaki Müslüm Tayar’ın ölümünün ardından, önceki akşam saatlerinde bir ölüm haberi daha geldi.

Güvenlik güçlerinin açtığı ateşle Tekel Mahallesi'nde 20 yaşlarındaki Sertip Polat isimli bir kişinin daha önceki akşam yaşamını yitirdiği bildirildi. Polat’ın silahlı örgüte mensup olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.
Müslüm Tayar’ın babası ise Valiliğin “PKK’lıydı” açıklamasına tepki geldi. Valiliğin açıklamasını yalanlayan Tayar'ın babası Fatih Tayar, oğlunun dedesinin evine giderken katledildiğini belirtti.

Oğlunun arama kararının olmadığını kaydeden Fatih Tayar "Evim belli, adresim belli. Bugüne kadar neden gelip evden almadılar?" diye sordu. Ölen Müslüm Tayar’ın ön otopsisi de yapıldı. Tayar (22) isimli gencin Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne gerçekleşen ön otopsi raporuna göre, Tayar'ın bacağına 2, karnına 2, göğsüne de 1 kurşun isabet etti. Tayar, önceki gün akşam saatlerinde kalabalık bir grup tarafından Silvan’da defnedildi.


Heyet Silvan’a gitti


Silvan’daki yasak nedeniyle yaşanan çatışmaların önüne geçmek için HDP milletvekillerinden Nimetullah Erdoğmuş, HDP Amed İl EŞ Başkanları Ömer Önen, Gülşen Özer, DBP Amed İl Eş Başkanı Ali Şimşek, DTK heyeti, Belediye Eş Başkanları, DBP ve HDP’li yöneticiler ile sivil toplum kurum temsilcileri de dün saat 13.00’te DBP İl Binası önünden hareket ederek, Silvan’a gitti.


Dicle’de taburdan ateş açıldığı iddiası


Bu arada Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde askerlerce Kurşunlu (Pirejman) Mahallesi'ne yönelik top atışları yapıldığı belirtildi. İddiaya göre, Dicle ilçesinde bulunan Dicle Merkez Jandarma Taburu ve Kral Kızı Koruma Taburu'ndan ilçenin Kurşunlu (Pirejman) Mahallesi'ne yönelik önceki akşam saatlerinde yoğun top atışlarına başlandı. Yapılan top atışları nedeniyle esnaf kepenk kapatırken, yurttaşlarda sokaklardan evlerine çekildi.


İHA’nın 3 aylık bilançosu


Bu arada İHA tarafından yayımlanan bir haberde, güvenlik kuvvetleri tarafından 22 Temmuz 2015 tarihinden itibaren PKK ile şehirlerdeki gençlik yapılanması olarak bilinen Yurtsever Devrimci Gençlik Harekatı (YDG-H) üyelerine yönelik yapılan operasyonlarda 2 bin 300 kişinin etkisiz hale getirildiği belirtildi. 


Güvenlik birimlerinden edinilen bilgiye dayandırılan haberde, yurt içi ve Irak Kürdistanı’na yönelik yapılan hava ve kara operasyonlarında büyük başarı elde edildiği kaydedildi. 22 Temmuz tarihinden itibaren sürdürülen kararlı hava ve kara operasyonları ile şehirlerde PKK’nın gençlik yapılanması YDG-H üyelerine yönelik düzenlenen operasyonların toplamında yaklaşık 2 bin 300 kişinin etkisiz hale getirildiği belirtildi. Operasyonlar kapsamında örgüt üyesi ve örgüte yardım yataklık ettiği gerekçesiyle 3 bin kişinin gözaltına alındığı ve sorgulandıktan sonra adli makamlara sevk edilenlerden toplam bin kişinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirildi.


  155 GÜVENLİK GÖREVLİSİ ÖLDÜ


operasyonlarda son 3 ayda örgüt mensupları tarafından kullanılmak üzere hazırlanan çok sayıda silah, mühimmat, patlayıcı ve yaşam malzemesi ele geçirildiği, örgüt saldırısı sonucu asker, polis ve korucu olmak üzere toplam 155 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler