1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da bin yıllık bahar şenliği
Silvan'da bin yıllık bahar şenliği

Silvan'da bin yıllık bahar şenliği

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde geleneksel hale getirilen bin 200 yıllık bahar bayramı olan Gülan Bayramı çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

A+A-

Silvan ilçesinde asırlardır kutlanan bahar bayramı kapsamında vatandaşlar aileleri ile sabah saatlerinde park ve bahçelere akın etti.

Silvan Belediye Başkanlığı tarafından belirlenen parklara akın eden aileler yemek ve ızgara yaparak müzik, elbane ve davul, zurna eşliğinde gönüllerince eğlendi. Silvan Belediye Eşbaşkanları Yüksel Bodakçı, Melikşah Teke, belediye meclis üyeleri gün boyunca kent dışına çıkan halkın bayramını kutlamak için bütün mesire yerlerini ziyaret ederek, yapılan yemeklerden tadıp vatandaşla halay çekti.

Her yıl bu bayrama katıldığını söyleyen Hüsnü Aysun, "Asırlardır Silvan ilçesinde kutlanan bu bayram geleneği Mervaniler döneminden gelmektedir. Gelenekselleşen bu bayram nedeniyle bizler de ailemizi ve akrabalarımızla birlikte piknik yapmaya geldik. Bu gelenek sayesinde insanlar arasında hoşgörü, diyalog ve sevginin pekiştiğine inanıyorum" dedi.


(İHY-AKK-Y)

HABERE YORUM KAT