1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da beşinci ölüm
Silvan'da beşinci ölüm

Silvan'da beşinci ölüm

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağı ve çatışmalar devam ediyor. İlçede yaşamını yitirenlerin sayısı 5’i buldu.

A+A-

Önceki akşam 24 yaşındaki Engin Gezici ile ona siper olmak istediği sırada vurulan halası İsmet Gezici, güvenlik güçlerin açtığı ateşle yaşamını yitirdi.

Çatışmalarda PKK’lıların Kannas tüfekle açtığı ateşte özel harekat polis memuru Necmi Çakır ağır yaralandı.  İlçeye girmek için harekete geçen HDP-DBP heyeti ve milletvekilleri de önceki gün bazı temaslarda bulundu.


Beşinci ölüm


Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde ilan sokağa çıkma yasağı üçüncü gününü geride bıraktı. Çok yoğun çatışmaları yaşandığı yasaklı mahallelerde, yasağın ilk günü Müslüm Tayar ve Sertip Polat aldı kişiler yaşamını yitirmişti. Önceki akşam ve dün de ilçeden ölüm haberi geldi.


İddiaya göre ilçedeki PKK’lıların Kannas tüfekle açtığı ateşte özel harekat polis memuru Necmi Çakır ağır yaralandı. Helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne getirilen Çakır, yapılan tüm müdahaleye rağmen kurtarılamadı. Polis memurunun cenazesi Diyarbakır'da yapılan törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Trabzon'a gönderildi.


Önceki gün ise 24 yaşındaki Engin Gezici iddiaya göre özel harekat timleri tarafından hedef gözetilerek vuruldu. Üç çocuk babası Engin Gezici olay yerinde yaşamını yitirdi.


Halası da vuruldu


Onun vurulduğu haberini alarak olay yerine gelen halası İsmet Gezici de aynı yerde yine polislerin açtığı ateşle karnından ağır yaralandı. Gezici yakınlardaki siviller tarafından alınarak Silvan Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Ancak Gezici’nin hastaneye ulaştırılması açılan ateş nedeniyle zor oldu.


Kadınlar omuzladı


Kadınlar, yaralı hala Gezici'yi söktükleri kapının üzerine koyup omuzlayarak, kurşunların hedefi olmamak için evlerin bahçelerinden yasağın olmadığı bir caddeye çıkardı. Burada sivil bir yurttaşın aracıyla hastaneye ulaştırılan Gezici, ilk müdahalenin ardından Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaralı Gezici'nin burada ameliyata alındı ama kurtarılamadı. Gezici'nin cenazesi otopsi için Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Böylece yasağın başladığı günden bu yana ilçede ölenlerin sayısı da 4’dü buldu.


Çobandı, ekmek almak için çıkmıştı


Muş'ta çobanlık yapan Engin Gezici’nin, havaların soğumasıyla birlikte bir hafta önce Silvan’da Tekel mahallesindeki evine geri döndüğü belirtildi. Saldırıların başladığı sırada eşi ve çocuklarıyla evde bulunan Gezici’nin, vurulduğu gün ekmek almak için dışarı çıktığı, evinin kapısına çıktığı sırada yüksek binalara konuşlandırılmış özel harekat timleri tarafından hedef alınarak vurulduğu öne sürüldü. Engin Gezici'nin cenazesini bulunduğu yerden alıp Batman'a götürmek isteyen 3 yakını polisler tarafından gözaltına alındı. Gezici'nin cenazesine ise polis tarafından el konuldu ve otopsi işlemleri için Diyarbakır'a gönderdi. Eşi Sevgi Gezici ve çocukları mahalleden yurttaşlar tarafından çıkarılarak Gezici'nin annesi Seviye Gezici'nin evine getirildi.


'Kürt olduğumuz için katlediliyoruz'


Kendilerine yaşatılanlara tepki gösteren Engin Gezici'nin annesi Seviye Gezici “Kürt olduğumuz için katlediliyoruz. Kadın, çocuk, genç, yaşlı demeden bizi katlediyor. Oğlum battaniyelere sarılı mahallede esir kaldı. Cenaze mi bile almama izin vermiyorlar. Oğlumu almaya gidiyorum tarıyorlar. Bu nasıl bir insanlıktır?. Oğlum ve halası şehittir. Bizi ne kadar öldürseler de bitmeyeceğiz. Buradayız direnmekten vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.


Heyet ilçede


Bu arada önceki gün oluşturulan HDP-DBP ve sivil toplum kuruluşları ile milletvekillerinden oluşan heyet, önceki akşam saatlerinde ilçeye gitti. Diyarbakır Milletvekili Nimetullah Erdoğmuş, HDP İl Eşbaşkanı Ömer Önen, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eşbaşkanı Ali Şimşek, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) üyeleri ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan bir heyet Silvan'a ulaştıktan sonra, Belediye Eşbaşkanı Zuhal Tekiner'den duruma ilişkin bilgi aldı.


Çatışmalar dün de sürdü


İlçede hayatın durduğu yasak ve çatışmalar nedeniyle halk tedirgin. Dün esnaflar yasak olmayan mahallelerde bile dükkanlarını açmadı. Azizoğlu ve Eski Bitlis caddeleri üzerinde ise güvenlik güçlerine ait onlarca panzer, kobra, akrep ve zırhlı kepçeler bekletildiği görüldü. Güvenlik güçlerinin üç mahalleye girmek için zaman zaman yaklaştığı ancak açılan ateş ve saldırılar nedeniyle geri çekildiği kaydedildi. Mahallelerde de yasağı protesto edenlerin yer yer gürültü eylemi yaptıkları bildirildi. Mahalleleri gören zırhlı araçlardan top atışı yapıldığı, atışların sonrasında ilçeden dumanların yükseldiği gözlendi.


Dicle’de sokağa çıkma yasağı


Diğer yandan yasak ilan edilen ve ilan edilen yasakların sona erdiği bölgelere artık yetişmek mümkün olmuyor. Her an biryerde yeni bir yasak ilan ediliyor, bir yerde de kaldırılıyor. Diyarbakır Valiliği Dicle İlçesi’ne bağlı kırsal alanda kalan 22 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu.


Diyarbakır Valiliğince yapılan açıklamada, Dicle ilçesinde dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten örgüt mensuplarına yönelik Dicle Kuzeyi – Kurşunlu – Kırkpınar – Kayaş mahalleleri ile Görüsedağı Tepe arasında kalan bölgede operasyon düzenleneceği belirtilerek, “Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, belirtilen bölgelerde [Dicle İlçesine bağlı olan; Çayüstü Mahallesi, Boğazköy Mahallesi, Kurşunlu Mahallesi, Hopan Bağı, Habura Mahallesi, Baltacı Mahallesi, Uluçeşine Mahallesi, Yukarıacar Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Bahçecik Mahallesi, Gelincik Mahallesi, Harluk Komu, Körmik Mahallesi, Saklı Mahallesi, Layayran Mahallesi, Küpetaşı Mahallesi, Vang Komları, Kayaş Mahallesi, Kırkpınar Mahallesi, Taşağil Mahallesi, Yokuşlu Mahallesi ve Boruluk Komu] sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 05 Kasım 2015 Perşembe günü saat:05.00’ den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar bu bölgelere giriş çıkışlar ile sokağa çıkma yasaklanmıştır” denildi.


Hani ve Lice’de sokağa çıkma yasağı kaldırıldı


Diyarbakır Valiliği, dün Hani ve Lice Kırsal alandaki 22 mahallede ilan edilen sokağa çıkma yasağı bugün kaldırıldığını duyurdu.


Diyarbakır Valiliğinden yapılan açıklamada, Lice ilçesinde dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten örgüt mensuplarına yönelik Hani ilçesi Yukarı Turalı Mahallesi, Şabek Komu, Damlatepe  Mah ile Lice ilçesi Akçapınar Mah., Şenlik Mah., Tuzlaköy Mah. ve Birlik Mah. arasında kalan bölgede operasyon icra edildiği belirtilerek, “Operasyon icra edilen bölgelerde, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması ve sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, 04 Kasım 2015  günü saat 17.00’den itibaren duyurulan yasaklama kararı, 05 Kasım 2015 Perşembe saat 05.00’den itibaren kaldırılmıştır. Vatandaşlarımıza kendi can ve mal güvenliklerinin sağlanması amacıyla uygulanan yasağa riayet etme konusunda gösterdikleri hassasiyet için teşekkür ederiz” denildi.


Elazığ’da da yasak


Sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlere bir kent daha eklendi. Elazığ Valiliği, Arıcak ilçesine bağlı bazı bölgelerde sabaha karşı sokağa çıkma yasağının ilan edildiğini açıkladı. Valiliğin açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Diyarbakır ili Dicle ilçesinde dağlık ve ormanlık alanda faaliyet yürüten BTÖ mensuplarına yönelik Diyarbakır ili Dicle Kuzeyi - Kurşunlu - Kırkpınar - Kayaş mahalleleri ile Görüsedağı Tepe arasında kalan bölgede operasyon düzenlenecektir. Operasyon icra edilen bölgelerde halkın can ve mal güvenliğini sağlamak maksadıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince, belirtilen bölgelerde [Arıcak İlçesine bağlı olan; Bükardi ve Üçocak Beldeleri, Karakaş, Küplüce, Yoğunbilek, Ormanpınarı ve Çevrecik Köyleri ile bu Belde ve Köylere ait mahalle ve mezralarda] sivil vatandaşların zarar görmemesi amacıyla 05 Kasım 2015 Perşembe günü saat 05.45'ten geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar bu bölgelere giriş çıkışlar ile sokağa çıkma yasaklanmıştır."

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler