1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Silvan'da başörtü yasağına tepki
Silvan'da başörtü yasağına tepki

Silvan'da başörtü yasağına tepki

DİYARBAKIR - Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde okullardaki 'Kılık Kıyafet Yönetmenliği'ni protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması düzenlendi.

A+A-

Silvan'da öğle namazı çıkışında Gazi Caddesi üzerinde bulunan Selhattini Eyübi Camisi önünde yapılan basın açıklamasında hükümetin seçmeli Kur'an ve isyer dersleri dışında başörtüsüne yasak getirdiğini belirten Toplumda Ümmet Anlayışını Yayma ve Yaşatma Derneği (ÜMMET-DER) üyeleri, bu yanlışın düzeltilmesini istedi. Cami önünde düzenlenen basın açıklamasını Ümmet-Der adına Kerim Terim okudu. Terim, "Bakanlık gelecek öğretim döneminden itibaren uygulamak üzere hazırlanan ve 27 kasım 2012 tarihli resmi gazetede yayımlanan Kılık Kıyafet Yönetmenliği ile eğitim alanında süregelen yasakçı zihniyetin sona erdirildiği iddiası boş bir iddiadır.

Milli Eğitim Bakanlığı ve AK Parti hükümetini, özgürlük alanını genişletmek ve mağduriyetleri gidermek noktasında beklentileri karşılamaktan uzak bir adım olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı ve AK parti hükümetini, özgürlük alanlarını belli düzeylerde geliştirme adına şu veya bu zeminde inancımıza ve kimliğimize yönelik yasakçı, dayatmacı uygulamaları içselleştirecek bu tür adımlar atmaları için uyarıyoruz. İnancımız, kimliğimiz pazarlığa tabi değildir. Bütün zorluklarına rağmen tesettüründen ödün vermeden toplumda numune-i imtisal olan muvahhide kahraman bacılarımızı tebrik ederken, onların önüne her türlü zorlukları çıkaranları ve hakaret edenleri telin ediyoruz. Ve şunu da bilmelerini istiyoruz ki, artık hiç kimse yalnız ve sahipsiz değildir" dedi.Yapılan basın açıklamasından sonra grup sesiz bir şekilde dağıldı.