1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da açıklama sonrası müdahale
Silvan'da açıklama sonrası müdahale

Silvan'da açıklama sonrası müdahale

Diyarbakır'ın Silvan İlçesinde, İlçe Kadın Meclisi ve DÖKH öncülüğünde Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dikkat çekmek ve Rojava'da yaşanan katliamı kınamak amacıyla meşaleli yürüyüş düzenlendi.

A+A-

Yürüyüşün ardından yapılan açıklamadan sonra polis gençlere tazyikli su ve gaz bombası ile müdahale etti. Müdahale gece geç saatlere kadar devam etti.

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde DÖKH ve Silvan Kadın Meclisi öncülüğünde PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık durumuna dikkat çekmek ve Rojava'da yaşanan katliamı kınamak amacıyla meşaleli yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe çok sayıda yurttaşın yanı sıra, BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz, BDP Silvan İlçe Eş Başkanı Kerem Canpolat, BDP il, ilçe ve belde yöneticileri, DÖKH ve Silvan Kadın Meclisi üyeleri katıldı. Kitle yürüyüş öncesi, Feridun Mahallesi Şehitlik Caddesi üzerinde bir araya geldi.

Yakılan meşaleler eşliğinde yürüyüşe geçen kitlenin önü Diyarbakır Caddesi üzerine polis tarafından kesildi. 4 akrep, 2 TOMA ve onlarca çevik kuvvet polisi tarafından oluşturulan barikatta, emniyet yetkilileri yüzü kapalı gençlerin yüzlerini açmasını, Abdullah Öcalan'ın posteri ile KCK flamalarının indirilmesini aksi takdirde müdahale edileceklerini söyledi. Polisin tavrına tepki gösteren BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Mehmet Emin Yılmaz “Devlet şuan da o bayrakların resmi temsilcileri ile görüşüyor. Biz burada demokratik hakkımız olan basın açıklamamızı yapıp dağılacağız. Eğer siz buna müdahale edecekseniz buyurun edin” karşılığını verdi.

Alkış, zılgıt, ıslık ve sloganlar ile uzun süre protesto edilen polis, daha sonra geri çekilmek zorunda kaldı. Burada yapılan açıklamanın ardından kitle dağıldı. Bu sırada yüzleri kapalı bir grubun polise taşlarla saldırması üzerine, polis de biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti.

HABERE YORUM KAT