1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da 13 askerin şehit edilmesi davası
Silvan'da 13 askerin şehit edilmesi davası

Silvan'da 13 askerin şehit edilmesi davası

DİYARBAKIR- Silvan ilçesi kırsalında 2011'de 13 askerin şehit olduğu çatışmanın ardından, "görevi ihmal" iddiasıyla haklarında dava açılan 1 albay, 1 binbaşı ve 2 üsteğmenin yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı Askeri Mahkemesi'nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar katılmadı. Silvan'daki çatışmada şehit olan Jandarma Komando Onbaşı Aykut Delimehmetoğlu'nun babası Beytullah Delimehmetoğlu ve avukatı hazır bulundu.

Şehit onbaşı Delimehmetoğlu'nun babası Beytullah Delimehmetoğlu söz alarak sanıkların tutuklanmasını ve cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti, dosyadaki incelemesinin ardından tanık Jandarma Er Mesut Karakoç'un talimatla ifadesinin alınmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti ayrıca olayda sanıkların ihmal ve kusurunun bulunup bulunmadığı hususunda, "en az Jandarma Komando Tabur Komutanlığı'nda görevde bulunmuş 'İç Güvenlik ve Komando Harekatı' konularında yeterli bilgi ve tecrübeye sahip en az jandarma albay rütbesindeki 3 subaydan oluşacak heyetin bilirkişi heyeti olarak atanması ve düzenlenecek olan raporun mahkemeye gönderilmesi için Jandarma Genel Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne talimat yazılmasını" kararlaştırdı.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde, 14 Temmuz 2011'de operasyonda olan güvenlik güçlerine yönelik pkk tarafından düzenlenen saldırıda 13 asker şehit olmuştu.

Muhabir: Aziz Aslan
Yayınlayan: İbrahim Yakut

HABERE YORUM KAT