1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan'da 1. Bahar bayramı kültür ve sanat günleri
Silvan'da 1. Bahar bayramı kültür ve sanat günleri

Silvan'da 1. Bahar bayramı kültür ve sanat günleri

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde yapılacak 1. Bahar Bayramı Kültür ve Sanat Günleri için Silvan Belediyesi ve Zembilfroş Sanat Merkezi tarafından hazırlanan program açıklandı.

A+A-

Silvan Belediyesi ve Zembilfroş Sanat Merkezi tarafından organize edilen ve üç gün sürecek olan Bahar Bayramı ve Kültür Sanat Günleri programı, Silvan Belediyesi'nde açıklandı. Yapılan basın açıklamasına Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede, BDP Silvan İlçe Eşbaşkanı Kerem Canpolat, meclis üyeleri ve Zembilfroş Sanat Merkezi çalışanları katıldı. Bahar Bayramı'nın yüzyıllardır Silvan'da kutlandığını belirten Belediye Başkanı Fadıl Erdede, "Bahar Bayramı'nın özelliği Mervani Devleti'nin kuruluş yıl dönümü olarak kabul edilmesidir. Silvan Mervani Devleti'ne başkentlik yapmış ilçedir.

Bu yüzden halkımız bu günü kutsal sayarak sahipleniyor. Partimiz ve Sanat merkezimizle birlikte bu sene daha kapsamlı bir program hazırladık. 1. Bahar Bayramı Kültür ve Sanat Günleri programı şu şekilde gerçekleştirilecektir. 12 Mayıs Pazar Günü saat 11.00'da Gaza Tope'de ağaç dikimi ve akşam 18.00'da Silvan Belediyesi konferans salonunda Cigerxwen Kültür Merkezi'ne bağlı 'Zilame Ser Pire' tiyatro gösterimi, 13 Mayıs Pazartesi Günü saat 13.00'da Silvan Belediyesi tarafından yapımına başlanan Kültür Merkezi ve Semt Pazarı açılışı, saat 15.00'da Seyda Perinçek, Erol Berxwedan, Koma Rewan, Heftreng Erbane Grubu, SİMDER ve sürpriz sanatçıların katılımı ile konser düzenlenecektir. 14 Mayıs günü ise vatandaşların piknik yaptığı alanlar ziyaret edilecektir" dedi.

Erdede'nin ardından kısa bir açıklama yapan BDP Silvan İlçe Eşbaşkanı Kerem Canpolat ise, "Yeni bir süreç başlamıştır. Bu süreç barış ve özgürlük sürecidir. Bunun da hayırlı olmasını diliyoruz. Barış ve kardeşliğin arkasındayız" diye konuştu.Canpolat, Silvanlıları etkinliğe katılmaya davet etti.

HABERE YORUM KAT