1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan’a acil destek çağrısı
Silvan’a acil destek çağrısı

Silvan’a acil destek çağrısı

12 gün boyunca sokağa çıkma yasağının sürdüğü Silvan’da harabeye çevrilen mahallerde inşa çalışmaları sürüyor.

A+A-

Yapılan inşaya destek için başlatılan kampanyaya ilginin cılız olduğunu dile getiren Silvan Belediyesi Eşbaşkanvekili Kerem Canpolaten, “Yardım hesabı büyük bir ilgi görmedi. Şimdiye kadar sadece 11 bin TL para toplanmıştır. Havalar soğumaya başladı. Çocuklar, yaşlılar ve hastalar var” diyerek, duyarlılık çağrısı yaptı.
 
Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde Kasım ayında ilan edilen sokağa çıkma yasağının ardından 12 gün boyunca yaşanan çatışmalar nedeniyle harabeye dönen mahalleler, yenilenmeye çalışılıyor. Yapılan hasar tespitinin ardından ilçe sakinlerinin ve kurumların katılımıyla kurulan komisyonlarla hem yapıların hem de yeni bir yaşamın inşasına başlandı. Yeni yaşamın kurulması için yapıları onarmaya başlayan Silvan Belediyesi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Güneydoğu Anadolu Belediyeler Birliği (GABB) tarafından ortak yürütülen çalışmalar kış koşulları nedeniyle hızlandırıldı. Belediyelerin şuana kadar onarım çalışmalarında 700 bin TL harcadığı belirtildi.


“Büyük bir ekonomiye ihtiyaç var”


Çalışmalara ilişkin bilgi veren Silvan Belediye Eşbaşkanvekili Kerem Canpolaten, sokağa çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte yaraların sarılmaya başlandığını dile getirerek, “14 Kasım’dan bu yana mahallelerdeki ev ve işyerlerinde tadilatlar, onarımlar ve yenilemeler son hızıyla devam ediyor. Ancak yeni bir yaşamı inşa etmek için büyük bir ekonomiye ihtiyaç vardır” dedi.

Yapılan inşaya destek için başlatılan kampanya çerçevesinde bir banka hesabının açtıklarını ifade eden Canpolaten, ancak kampanyaya yeterince ilgi gösterilmediğine dikkat çekerek, “Yardım hesabı büyük bir ilgi görmedi. Şimdiye kadar sadece 11 bin TL para toplanmıştır” dedi. Saldırılara rağmen evlerini terk etmeyen Tekel, Konak ve Mescit mahallelerinde yaşayan yurttaşların kış koşullarında yıkılan evlerde yaşamlarının zorlaştığını dile getiren Canpolaten, evlerinin acilen onarılması gerektiğine vurgu yaptı.

Canpolaten, “Havalar soğumaya başladı. Çocuklar, yaşlılar ve hastalar var. Tüm halkların gönüllerinden kopan yardımlarıyla inşa çalışmalarını sürdürüyoruz. Şimdiye kadar 700 bin TL’den daha fazla bir harcama olmuştur. Bu yüzden ekonomik olarak sorun yaşıyoruz” diye kopnuştu. Canpolaten, tüm demokratik kesimlerin Silvan için açılan yardım hesabına destek verip elini taşın altına koymasını istedi.


“Kendi yaralarımızı saracağız”


HDP Eşbaşkanı Medeni Yanlış ise, “Trilyonları bulan bir tahribat söz konusudur. Açılan hesapta biriken 11 bin TL Silvan’ın yaralarını sarmaya yetmez. Silvan’dan desteğin esirgememesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. Valilik tarafından yurttaşlara “Terör mağduru” şeklinde dilekçeler imzalatılmaya çalışıldığını nelirten Yanlış, “Halkımız bu tür oyunlara gelmesin. Halkımızla birlikte kendi yaralarımızı saracağız.

Eğer ‘Terör mağduru’ şeklinde hazırlanan dilekçelere imza atılırsa ileriki zamanlarda hukuksal olarak yollar kapatılır. Artık hiçbir dava açılamaz. Bu yüzden halkımızın bu tür dilekçeleri imzalamaması gerekiyor” diyerek, halkın bu konuda duyarlı olmasını istedi. Silvan’daki inşa çalışmalarında kullanılmak üzere açılan hesap bilgileri şu şekilde:

GABB

Halk Bankası Diyarbakır/Ofis Şubesi

İBAN:TR18 0001 2009 3250 0016 0001 51
 

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler