1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan uluslararası yargıya taşınacak
Silvan uluslararası yargıya taşınacak

Silvan uluslararası yargıya taşınacak

12 gün boyunca sokağa çıkma yasağının uygulandığı Silvan'a hukukçular hak ihlallerini yerinde tespit etmek için çıkartma yaptı.

A+A-

 200 avukatın inceleme yaptığı ilçede, toplanacak verilerle “Silvan'da yaşananlar uluslararası mahkemelere” taşınacak. Heyette yer alan Avukat Newroz Uysal, “İnsanlar 12 gün her türlü haktan men edildi" dedi.
 
 
Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 12 günlük sokağa çıkma yasağıyla başlayan saldırılarda birçok ev ve işyeri kurşunların ve bombaların hedefi oldu. Mahalleler adeta savaş alanına dönerken, ilçede 8 kişi yaşamını yitirdi. Saldırıların ardından Silvan halkı yaralarını sarmaya başlarken, seferberlik ruhuyla inşa çalışmaları da hızlandırıldı. İlçeye çıkartma yapan hukukçular da, çatışmaları uluslararası hukuk mercilerine taşımaya hazırlanıyor. Saldırılara maruz kalan yurttaşlar ve yaşamını yitirenlerin yakınlarıyla görüşen hukukçular, hazırlayacakları raporlarla suç duyurusunda bulunacak.
 
200 kişilik avukat heyeti Silvan'da
 
Demokratik Hukuk Platformu'nun bileşenleri olan Mezopotamya ve Özgürlükçü Hukukçular Derneği, Asrın Hukuk Bürosu ve Toplum Hukuk Araştırmaları Vakfı üyelerinden oluşan heyetin çalışmaları hakkında bilgi veren Asrın Hukuk Bürosu'ndan Avukat Newroz Uysal, “Savaş suçuna varan olayları yerinde incelemek için geldik" dedi. Heyetlerinde İstanbul, Ankara, İzmir ve bölge barolardan hukukçuların olduğunu söyleyen Uysal, yaklaşık 200 kişilik bir avukat heyeti olarak saldırıların yaşandığı mahallede yaptıkları ziyarette gördükleri yıkık binaları, duvarlara yazılan ırkçı yazıları, etrafta konuşlanan kar maskeli özel harekâtçıları ve mahalledeki bütün evlerde meydana gelen hasarları "savaş" olarak nitelendirdi.
 
Uysal, “Bu devlet acımazsızca halkı hedef alarak yok etmeye yönelik bir saldırı gerçekleştirmiştir. Yasak adı altında yürütülen savaş aslında bir kez daha Kürt halkına göstermiştir ki siyaseten de ve toplum olarak da varlığının devlet katında bir kıymeti kalmamıştır” dedi.
 
“Her türlü haktan men edildiler”
 
Uysal, yaşanan yıkım ve saldırılarla ortaya çıkan durumun, sadece bir iki günlük tespitlere sığdırılmayacak kadar büyük olduğunu söyledi. Hukuk alanında halkın ihtiyaçlarına cevap olmaya çalışacaklarını belirten ifade eden Uysal, Türkiye'nin iç hukukunda hak aramaya dair söylenilebilecek bir şeyin kalmadığını ve tespitlerini uluslararası hukuk mercilerine sunacaklarını belirtti. "Burada insanlar 12 gün boyunca yaşam hakkından, sokağa çıkma hürriyetinden, yeme içmesinden, sağlığa erişimden ve her türlü haktan men edilmiş" diyen Uysal, katledilen ve yaralanan yurttaşların aileleriyle görüştüklerini ve tutanak tuttuklarını kaydetti.
 
'Halkın direngenliği sürüyor'
 
Silvan Belediyesi'nin oluşturduğu Kriz Masası ile birlikte çalıştıklarını dile getiren Uysal, z-Silvan'daki durumu şöyle özetledi:
 
“Mahalle girişlerinde halen özel harekatçılar konuşlandırılmış, askeri araçların mahalle içlerini gezdiğini görüyoruz. Tam olarak bir işgalci görüntüsü veriyorlar. Oradaki çocukların ve kadınların üzerindeki baskı, sokağa çıkan insanların karşılaşma durumunda ortaya çıkan öfke travmanın sürekli devam etmesi, aslında yasakla bitmiş bir şey değil. Halen halka burada olduklarını, yeri gelince yeniden bir katliama girişeceklerinin baskısını ve gölgesini insanlara hissettirmeye çalışıyorlar. Ancak halkın direngenliği sürüyor”
 
Ajanlaştırmaya karşı hukuku başvuru
 
Kürt halkının direnişi karşısında askeri anlamda güç getiremeyen devletin ajanlaştırma politikasıyla yıkma çabası içerisine girdiğinin altını çizen Uysal, “Bu, savaş konseptinin bir parçası ve devamı. Hukuki başvurularımızda bu konu elbette yerini alacak. Bu süreçte gözaltına alınan birkaç kişinin ajanlaştırma konusunda yoğun baskı altında tutulduğunu biliyoruz” dedi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler