1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan Sarıbuğday köyünde Kutlu Doğum etkinliği
Silvan Sarıbuğday köyünde Kutlu Doğum etkinliği

Silvan Sarıbuğday köyünde Kutlu Doğum etkinliği

DİYARBAKIR- Diyarbakır’ın Silvan ilçesi Sarıbuğday köyünde Kutlu Doğum etkinliği düzenlendi.

A+A-

Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından Sarıbuğday köyünde düzenlenen etkinlik, çevre köylerden gelen vatandaşların da katılımıyla gerçekleşti.

Etkinliğe günler önceden çalışmalar yapan Peygamber Sevdalıları, çevredeki köyleri de davet etti. Köy okulu bahçesinde düzenlenen etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Ardından, Grup Ümmet'in okuduğu Kürtçe Mevlide katılımcılar salavatlarla eşlik etti. Program, okunan Mevlidin ardından sahneye çıkan grubunun seslendirdiği ilahilerle devam etti.

Etkinlikte Kürtçe bir konuşma yapan Kerbela Şanlı Hoca, Şanlı konuşmasında, "Peygamber sevgisi sahabelerin sevgisi gibi olması gerekir. Sevgiye misal sahabelerin Peygambere olan sevgisidir. Önderlerimizin bir sözü var gönül sevgisi elin ve gönlün açıklığıyla belli olur.Eğer Peygamberimizi seviyorsak bu sevginin hayatımızda da belli olması gerekiyor. Giyim kuşamımızda, gidip gelmemizde uyku ve uyanıklılığımızda, örf ve adetlerimizde ve çocuklarımız arasında bunun belli olması gerekmektedir.

Bilal-i Habeşi gibi Hz. Peygamberi (s.a.v) sevmemiz gerekir. Hz. Bilal Peygamber Efendimizi o kadar severdi ki, ondan asla ayrılmazdı. Peygamber Efendimiz vefat ettiği zaman artık Medine Hz. Bilal için bir mana ifade etmiyordu. Medine onun gözünde siyahlaşmıştı. Bütün sahabeler de bu şekildeydi hatta bazı sahabeler O'nun vefatıyla Medine'yi terk ediyorlardı. Bunlardan bir tanesi de Bilal-i Habeşi'dir. Hz. Bilal Medine'yi terk etmekle kalmayıp, ezan okumayı bile terk ediyor ve diyor ki, okuyacağım ezanı eğer Resulullah (sav) hayatta değilse ben o ezana ne yapayım.

Medine sahabelerin gözünde kapkara oluyor. Hatta annemiz Hz. Fatıma Peygamber Efendimiz defnedildikten sonra şöyle söylüyor: 'Başımıza büyük bir musibet ve bela geldi. Eğer bu musibet gündüzün üzerine gelseydi gündüz gece olurdu' ifadeleriyle üzüntüsünü dile getiriyordu" şeklinde konuştu.


Etkinlik, Medeni Bilmez Hoca'nın yaptığı kapanış duasıyla son buldu. Programdan sonra katılımcılara yemek ikramında bulunuldu.


(ÖZ-Y)

HABERE YORUM KAT