1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan saldırısı 5. duruşması yapıldı
Silvan saldırısı 5. duruşması yapıldı

Silvan saldırısı 5. duruşması yapıldı

DİYARBAKIR- Diyarbakır'ın Silvan ilçesi Dolapdere köyü kırsalında 14 Temmuz 2011 tarihinde 13 askerin şehit olduğu operasyonun ardından görevi ihmal iddiasıyla haklarında dava açılan komutanların yargılanmasına devam edildi.

A+A-

Silvan saldırısında şehit olan 13 asker ile ilgili davanın 5'inci duruşması Diyarbakır 7. Kolordu Komutanlığı'nda yapıldı. Duruşmaya görevi ihmal suçuyla yargılanan tutuksuz muvazzaf askerler katılmadı. Duruşmaya Binbaşı Milbay Şahin'in avukatı Nail Karaaslan ve şehit asker Aykut Delimehmetoğlu'nun babası, Beytullah Delimehmetoğlu katıldı. Operasyon sırasında görevli askerlerin yazılı beyanlarının okunduğu duruşmada en dikkat çekici olanı ise Fatih Üçal'ın ifadeleri oldu.

Askerlerin yorgun halde operasyona çıkarıldığını belirten Üçal, “Biz operasyondan gelmiştik ve hiç dinlenmeden tekrar operasyona çıktık. Çatışma çıktığı sırada makineli tüfeğimizin çalışmadığını fark ettik” dedi. Ayrıca bulundukları mevzinin yanlış mevzi olduğunu aktaran Üçal, komutanlarının onları yanlış tepede tuttuğunu çatışmadan sonra öğrendiklerini ifade etti. Üçal, çatışmadan sonra birliğe geldiklerinde askerleri toplayan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ünal Karaosmanoğlu'nun kendilerine, 'bu olayı çok fazla uzatmayın. Unutun gitsin. Çok fazla dallandırıp budaklandırmayın, başımıza iş almayalım' dediğini iddia etti.

Diğer askerler beyanlarında çelik yeleklerin eksik olduğunu ve helikopterlerin bölgeye geç gönderildiğini ifade etti. Duruşmaya katılan şehit babası Beytullah Delimehmetoğlu, oğlunun görev yaptığı 1. timdeki tüm askerlerin ifadelerinin alınmasını istediğini belirterek, “Binbaşı Milbay Şahin telsiz ya da telefonunu kaybettiğini ve askerlere sesli talimat vermek için mevzileri birbirine bu kadar yakın tuttuğunu söylemiştir. Ben sayın Milbay Şahin'e şu sorunun sorulmasını istiyorum. Acaba benim oğluma da sesli emir verdi mi? Bunu bilmek istiyorum” diye konuştu.

4'üncü duruşmada olaydan sonra bir teröristin emniyet tarafından yakalandığını ancak teröriste ait ifadenin bulunamadığı söylenmiş, mahkeme emniyet müdürlüğüne bu konuda müzakere yazılmasına karar vermişti. Emniyet müdürlüğü tarafından bu konu ile ilgili olarak gelen yazı okundu. Yazıda, belirtilen konu ile ilgili olarak ellerinde bir bilginin bulunmadığı söylendi. Bunun üzerine şehit babası Beytullah Delimehmetoğlu, olayla ilgili olarak bir gazetenin 28 Kasım 2012 tarihli, Bingöl'de çıkan çatışmada yaralı olarak ele geçirilen teröristin, Silvan saldırısı olayına karıştığı iddiasıyla ilgili çıkan haberin küpürünü mahkeme heyetine sundu. Heyet bunu kabul etti ve Bingöl Valiliği ile emniyet müdürlüğüne konu ile ilgili dilekçe yazılmasına karar verdi. Duruşma 19 Mart 2013 tarihine ertelendi.