1. HABERLER

  2. SİLVAN İLÇEMİZ
SİLVAN İLÇEMİZ

SİLVAN İLÇEMİZ

Silvan Diyarbakır'ın şehir nüfusu kırsal nüfustan fazla olan tek ilçesirid. Dünyanın önemli eserlerinden Malabadi Köprüsü, Silvan Kalesi, Kulfa Kapısı ve çeşitli tarihi camilerine sahiptir. Kuruluş tarihi Diyarbakır kadar eski olan ilçe, Meyyafarikin uyga

A+A-

Silvan Diyarbakır'ın şehir nüfusu kırsal nüfustan fazla olan tek ilçesirid. Dünyanın önemli eserlerinden Malabadi Köprüsü, Silvan Kalesi, Kulfa Kapısı ve çeşitli tarihi camilerine sahiptir. Kuruluş tarihi Diyarbakır kadar eski olan ilçe, Meyyafarikin uygarlığının beşiğidir.

Diyarbakır-Siirt Karayolu üzerinde kuruludur. 1500 metreyi bulan Herbat Dağları Silvan'ın arkasındasır. Halkı tarımla geçinir. Tütün ve pirinci ünlü, özellikle tütünü çok değerlidir.

İlçede köyler yol boyunda ve ilçenin orta kesiminde toplanmıştır. 100 km²'ye ortalama 5 köy düşer. İlçede nüfus yoğunluğu 70 kişi/km²'dir. Ortalam köy nüfusu 712'dir.

Ğ==Tarihi== Silvan ilçesi eski medeniyetlerin yaşam sürdüğü yörelerden birisidir. Yontma taş devrinden günümüze kadar birçok milletler burada hükümran olmuştur.

Silvan, M.Ö. 77 yılında yani 2100 yıl önce 300.000 nüfusuyla ve Tigranokerta adıyla bir imparatorluk başkentidir.

Sasaniler devrinde Romalılar'la İranlılar arasında çıkan savaş sonucunda M.S. 387 yılında ölen hristiyanların kemiklerinin Silvan'a gömülmesi neticesinde Bizanslılar'ın bu kente Şehit Kenti anlamında "Martyropolis" adını verdikleri İslamiyet döneminde ise "Meyyafarikin", "Farkin" Sliv, Sliva ve Cumhuriyet Döneminde ise Silvan olarak isimlendirildiği bilinmektedir. Kürtçe ismi Farqin halen halk arasında kullanılır.

İlçenin etrafı tarihi surlarla çevrilidir.Dünyada dolgu sistemi ile yapılan tek kale-kent olan Silvan Kalesi, Boşat Kalesi, Helda Kalesi, Şemrak Kalesi, Başka Kalesi, 300 odadan oluşan ve koridorlarla birbirine bağlı ve anadolunun ilk yerleşim yerlerinden biri olan Hasun Mağara Şehri, Temtemburg Mağarası, Pezan Mağarası, Hamido Mağarası, Eyyubiler'e ait kot minare, dünyanın en geniş taş kemerli köprüsü olan Malabadi Köprüsü, Kemuk Köprüsü, Kildani Kilisesi (Belediye Cami), Hasun Kilise ve Hamamı, Karabehlülbey Camiii, Silvan Müzesi, Sadık Bey Konağı, Azizoğlu Konağı, Gaziilkokulu binası ve Bölgenini en büyük camilerinden olan Selahattin Eyyubi Camii tarihi ve turistik eserler arasındaddır.

NOT : Zamanında yurt dışına çıkan bir silvanlı ordaki papazlardan biriyle tanışır.

Papaz Silvanlıya sorar " Silvan halıkının durumu nasıl zenginler mi?" diye sorar.

Silvan'lı " silvan halkının normal bir yaşam sürdüğünü ve en önemli geçim kaynaklarından birinin tütün olduğunu söyler." Bunun üzerine papaz çok şaşırır ve şöyle der " Ben silvanlıların çatal ve bıçaklarının altından olduğunu sanırdım." Silvan'lı şaşırır ve papaza ne demek istediğini sorar. papaz ise " silvanda gömülü olan altın miktarı dünyanın hiçbir yerinde yoktur."

Bu diyalog birçok silvanlı ve define avcıları tarafından bilinir ve silvanın değişik yerlerinde kazılar yapılır. not:ama silvan halkı bazı tarihi yerlerine değer vermiyorlar

 Coğrafi  [değiştir]Silvan İlçesi batısında; Diyarbakır merkez ilçe ve Hazro, güneyinde; [Bismil], Kuzeyinde; [Lice] ve [Kulp] ilçeleri, Doğusunda; Batman ili ile komşudur. Yüzölçümü 1379 km² dir. Arazi genellikle engebelidir.