1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. Silvan için seferberlik
Silvan için seferberlik

Silvan için seferberlik

Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi, 12 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanan, sokakları evleri delik deşik olan Silvan için seferber oldu.

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun sokağa çıkma yasağını uygulandığı Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde, 4’dü güvenlik görevlisi, toplam 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan çatışmaların ardından sokağa çıkma yasağı da sona erdirildi.

Çatışmalar nedeniyle çok büyük zarar gören, yasağın uygulandığı Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde yaraların sarılması için Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ayrı ayrı kolları sıvadı. Vali Hüseyin Aksoy, Silvan Kaymakamlığı emrine 300 bin TL ödenek tahsis edildiğini, zarar gören 21 adet trafonun da derhal monte edildiğini açıkladı. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise 51 kişiden oluşan teknik ekibi ilçeye göndererek tespit yapılmasına başladı.

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde 12 gün süren yasak sonrasında yapılan çalışmalarla ilgili olarak açıklama yapan Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy “iİlimiz Silvan ilçesi Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde, pkk mensuplarınca sokaklara kazılan hendeklerin kapatılması, bu hendeklere tuzaklanan bombaların etkisiz hale getirilmesi ve barikatların kaldırması amacıyla faaliyet yürüten güvenlik kuvvetlerimize el yapımı patlayıcı ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlemesi nedeniyle, Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ve sokakların açılması amacıyla faaliyet yürütülmüştü.

Yürütülen bu faaliyet sonucunda Silvan ilçemizin söz konusu mahallelerinin sokakları açılmış ve halkımızın can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağı 14.11.2015 Cumartesi günü saat 14.00 itibariyle kaldırılmıştı. Örgüt mensuplarının kazdığı hendekler,hendek içerisine ve çevresine tuzaklanan patlayıcılar nedeniyle, ilçemizin söz konusu mahallelerinde maddi hasar meydana gelmiş, patlamalar sonucu kanalizasyon ve içme suyu şebekeleri büyük oranda hasar görmüş, bölgeye uzun süre içme suyu verilememiştir.PKK mensuplarınca yapılan saldırılar sonucunda Tekel, Mescit ve Konak mahallelerinde bulunan24 adet elektrik trafosu zarar görmüş ve bu mahallelerin büyük bir bölümüne elektrik verilememiştir” dedi.

Yürütülen faaliyet sonrası güvenlik güçlerimizce huzur ortamının tekrar tesis edildiğini savunan Vali Aksoy “Bunun nesi neticesinde, haklımızın karşı karşıya kaldığı bu yaşamsal sorunların bir an önce giderilmesi ve vatandaşlarımızın daha rahat ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri adına gerekli onarım çalışmalarına vakit geçirilmeden başlanmış ve DEDAŞ İl Müdürlüğü tarafından 14 Kasım 2015 günü 6 adet, 15 Kasım 2015 günü 11 adet, 16 Kasım 2015 günü 4 adet olmak üzere toplam 21 adet elektrik trafosunun onarımının tamamlanması sağlanmıştır. Bu çalışmalar sonucunda 3 mahallemizin tamamına elektrik ve içme suyunun verilmesi sağlanmıştır. Yolların ve sokakların tamamen açılması ve hafriyatların kaldırılmasına müteakip 3 gün içerisinde normal düzene geçileceği değerlendirilmektedir.

Ayrıca; pkk mensuplarının, duvarlarını kırmak ve delik açmak suretiyle mevzi olarak kullandıkları ve bu mevzilerden güvenlik kuvvetlerimize uzun namlulu silahlarla saldırı düzenledikleri evler ve yine örgüt mensuplarının hendeklere tuzakladıkları patlayıcıların infilak etmesi sebebiyle evleri ve işyerleri zarar gören vatandaşlarımızın, zararlarının bir an önce tespit edilmesi amacıyla çalışma başlatılmıştır. Çalışmaların daha hızlı sürdürülmesi adına Silvan Kaymakamlığı emrine ilave komisyon görevlendirilmiş, ayrıca ilk etapta acil ihtiyaçların karşılanması amacıyla Silvan Kaymakamlığı emrine 300 bin TL ödenek tahsis edilmiştir. Vatandaşlarımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması adına her türlü çalışmaya titizlikle devam edilecektir. kamuoyuna saygıyla duyurulur” diye konuştu.

Büyükşehir’den de 51 kişilik teknik ekip

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), Silvan’da yaşanan 12 günlük sokağa çıkma yasağının ardından Tekel, Mescit ve Konak Mahallesi’nde meydana gelen tahribatları tespit etmek için harekete geçti.  Mühendis, mimar ve teknikerden oluşan teknik ekip, dün Silvan Belediyesi’nde bir araya gelerek toplantı yaptı. Toplantıda harita üzerinde bölgeler belirlenerek, ikişer kişilik gruplar halinde mahallelerde ev ve işyerlerindeki hasarın tespitine ilişkin çalışmalar yürütüldü.

DİSKİ ekipleri, içme suyu ve kanalizasyon altyapısındaki tahribata ilişkin, Yol Yapım ekipleri ise yollardaki tahribata ilişkin çalışmalara başlarken, teknik ekibin çalışmaları bugün de devam etti.  Sabahın erken saatlerinde Silvan’a giden mühendis ve mimarlar, incelemelerini sürdürdüler.

Karatekin: Ev ve işyerleri zarar gördü

Konuyla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin, Silvan’da 12 gün boyunca sokağa çıkma yasağı uygulandığını ifade ederek, bu yasakla birlikte çatışmaların meydana geldiğini ve Silvan’ın 3 mahallesinde ciddi tahribatların yaşandığını söyledi. 12 günlük sokağa çıkma yasağı sürecinde birçok kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Karatekin, yine evlerin ve işyerlerinin zarar gördüğünü, buna bağlı olarak mal kayıplarının da yaşandığını kaydetti.

İtfaiyenin de gerekli hasar tespit çalışmalarını yaptığını aktaran Karatekin, “DİSKİ Genel Müdürlüğümüz, özellikle tahrip olan altyapı çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle mahalle aralarında var olan altyapı patlaklarını onarıldı ve kente su verildi. Yine Fen İşleri ve Yol Yapım Bakım Altyapı Koordinasyonu Daire Başkanlığı ekipleri alanda gerekli çalışmayı yapmak üzere Silvan’da bulunuyor. Ayrıca Silvan’a mevcut araçlarımıza ilaveten 3 iş makinesini daha göndermiş bulunmaktayız. Bugün itibariyle de biriken çöplerin kaldırılması için 2 adet çöp toplama ve sıkıştırma aracı çalışmalarına başladı.” şeklinde konuştu.

Ekiplerin yaptığı çalışmaları rapor halinde yönetime sunacaklarını kaydeden Karatekin, “Raporlar sonucunda bizler de Silvan halkına nasıl yardımcı olacağımızın arayışı ve çabası içinde olacağız.” dedi.

‘Evlerin bir an önce onarılması gerekiyor’

12 gün içinde çok ağır bir tablonun ortaya çıktığına dikkat çeken Karatekin, şöyle konuştu: “Ciddi şekilde yaşanan tahribatlar dışında kış mevsiminin yakın olması itibariyle de özellikle tahrip olan evlerin bir an önce onarılması gerekiyor. Bu konuda bizler imkanlarımız dahilinde gerekli çaba içinde olacağız.”

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler