1. HABERLER

  2. BÖLGE

  3. Silopi’de yaraların sarılması çalışmaları sürüyor
Silopi’de yaraların sarılması çalışmaları sürüyor

Silopi’de yaraların sarılması çalışmaları sürüyor

Silopi’de kurulan barikat ve hendeklerin bertaraf edilmesi, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla uygulanmaya konulan sokağa çıkma yasağının 19 Ocak tarihinden itibaren her gün 05.00-18.00 saatlerinde kaldırılmasıyla çatışmaların ilçey

A+A-

 Ev, işyeri ve ibadethanelerin büyük hasar gördüğü Silopi’de belediyesinin hasar tespiti ve acil ihtiyaçlar konusundaki çalışmaları devam ediyor. Çevre ve şehircilik bakanlığının da hasar tespit çalışması yapıp yaraların hızlı biçimde sarılması için ilçeye heyet gönderecek.
 
Çatışmaların yarattığı tahrip büyük


Şırnak’ın Silopi ilçesinde yürütülen ve geçtiğimiz gün tamamlanan operasyon kapsamında, YDGH’lılar tarafından oluşturulan 518 barikat yıkılırken, 270 hendek de kapatıldı. Güvenlik güçlerinin, 35 gün süren operasyonun son 15 gününü sokaklara döşenen, evlere tuzaklanan 800 el yapımı patlayıcıyı etkisiz hale getirdi. Çatışmalarda 300’ü tamamen, 500’ü ise kısmen yıkılan ev ve işyerlerinin yanında binlerce ev ve işyeri de büyük zararlar gördü. 7 ilçede elektrik ve su altyapıları çökmüş durumda. Silopi’nin özellikle Nuh, Cudi, Başak, Barbaros ve 23 Nisan mahallelerinde şiddetin derecesini görebilmek mümkün. Birçok evin duvarlarının dış kısmında mermi, roket ve top delikleri bulunuyor. 

İbadethaneler kullanılamaz durumda


Aynı delikler, harabe görüntüsü ibadethanelerde de görülüyor. Birçok ibadethane kullanılamaz durumda. Başak Mahallesi’ndeki Fatih Camii’nin tüm camları kırılırken avlusunda da büyük hasar oluştu. Camideki Kur-an-ı Kerim’lerde bile mermi delikleri var. Cumhuriyet İlkokulu ile 23 Nisan Ortaokulu da çatışmalarda aldığı zarar dikkati çekiyor.
 
Endişe ve ürkekliği üzerlerinden attılar


Vatandaşların ilk günkü sokağa çıkma konusundaki endişeli duruş ve ürkekliğinin aksine sonraki günlerde biraz daha rahat bir biçimde hareket ettikleri gözlenirken, ilçede hala bir koşuşturmaca hakim. Kimi yıkılan duvarlarını onarmaya, kimi evlerinde sağlam kalan eşyalarını temizlemeye, kimi ise soğuk kış gününde ısınabilmek için soba kurmaya çalışıyor.
 
Kadınlar dertlerini birbirine anlatıyor


İlçeye taze meyve ve sebzeler günler sonra geldi. Günlerdin mahrum kaldıkları taze sebze ve meyveye Silopililer kısa sürede tüketti. Kadınlar hala çok dertli. İçlerini dökecek kişi arıyorlar. İçi yaralı bir kadın, yüreği yaralı bir başka kadın ile dertleşiyor.
 
Üç noktada aramadan sonra ilçeye giriş


Sokaklarda asker ve polisin devriyesi sıkı bir biçimde devam ediyor. İlçeye girişlerde öyle kolay değil. İlçe dışına giden ailelerin evlerine dönüşleri dolayısıyla Silopi girişlerindeki güvenlik noktalarındaki uzun kuyruklar oluşuyor. Tam üç noktada oluşturulan güvenlik noktasında sıkı kontrollerin ardından ilçeye ulaşmak mümkün oluyor.


İlçe kırsalı da gözlem altında


Silopi ilçe kırsalında bulunmak da oldukça tehlikeli. 24 saat gözlenen kırsal alanlar bu bölgelere hâkim noktalarda bulunan keskin nişancılar tarafından didik didik ediliyor.
 
Bakanlık yaraların sarılması için çalışma yapacak


Çatışmaların ilçeye verdiği zararın giderilmesine yönelik de çalışmalar devam ediyor. HDP’li yetkililer ve Silopi Belediyesi bir taraftan hasar tespit ve acil ihtiyaçlar konusunda çalışmalar yaparken, Bu kapsamda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığından bir heyet kısa süre içinde Silopi'ye geleceği ve ilçedeki zararı tespit edip, yaraların sarılması ve giderilmesine yönelik çalışmalarda bulunacağı belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler