1. HABERLER

  2. DİYARBAKIR HABERLERİ

  3. “Silahlı saldırılar ve operasyonlara son verilsin”
“Silahlı saldırılar ve operasyonlara son verilsin”

“Silahlı saldırılar ve operasyonlara son verilsin”

Diyarbakır Barosu, Çınar’da 6 kişinin yaşamını şitirdiği, en az 39 kişinin de yaralandığı bombalı saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, silahlı saldırıların ve operasyonların durmasını istedi.

A+A-

Diyarbakır Barosu, Çınar’da üç gün önce gece yarısı gerçekleştirilen, 3’ü çocuk, 1’i polis 6 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 39 kişinin de yaralandığı bombalı saldırı ile ilgili azılı bir açıklama yayınladı.

Diyarbakır Barosu olarak, başta yaşam hakkı olmak üzere, barış, kardeşlik, toplumsal birlikteliğe ve barış içinde birlikte demokratik bir ülkede yaşama arzu ve istemine yönelik her türlü saldırıları kınadıkları belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“İnsan hakları ihlallerine karşı olduğumuzu defalarca kamuoyu ile paylaştık.  Silahlı çatışmaların ve eylemlerin hiç kimseye bir şey kazandırmadığı, kazandırmayacağı ve bu tür eylem ve çatışmaların toplumumuzda onarılmaz derin yaralara neden olduğu kırk yıllık ağır çatışmalı süreç deneyimi bize fazlasıyla göstermiştir. Türkiye toplumu ve halkları olarak bütün sorunlarımızı diyalog ve müzakere ile çözmek dışında hiç kimsenin bir şansının olmadığını herkesin bilmesi gerekir. Demokratik barışçıl bir çözüm yoluna dönülmesi için, derhal yerleşim yerlerindeki çatışmalara ve bu tür eylem ve saldırılara son verilmelidir. Hiçbir gerekçe, sivil yerleşim yerlerinde çocukların ve bebeklerin ölümüne, neden olan bu tür eylem ve saldırılar ile bunlara karşı yapılan ve kentlerimizde ağır tahribatlara, masum insanların ve çocukların ölümüne, cenazelerin günlerce sokak ortasında sebep olan eylem ve operasyonları haklı gösteremez”

Bir an önce kent ve bölgedeki silahlı çatışma ve sokağa çıkma yasakları sürecinin sona ermesi talep edilen açıklamada “Bu olmadığı takdirde, sivil yerleşim yerlerinde çatışmalara zemin oluşturan ve toplumun sosyal, ekonomik, eğitim ve sağlık gibi günlük yaşamı derinden etkileyen fiil ve uygulamalardan kaçınılmalı, toplumumuzun vicdanını rahatsız eden, insanların ve masum çocukların ölümlerine neden olan silahlı saldırılara ve operasyonlara son verilmelidir. Bu bağlamda bu saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yakınlarına ve toplumumuza başsağlığı, yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz” ifadelerine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

İlgili Haberler