1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ‘Silahla mücadele yürütülmesin diye siyaset yapıyoruz’
‘Silahla mücadele yürütülmesin diye siyaset yapıyoruz’

‘Silahla mücadele yürütülmesin diye siyaset yapıyoruz’

Diyarbakır’daki iş veren çevreleri ile kahvaltılı basın toplantısında biraraya gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Türkiye’de, Suriye gibi bir savaşın olmamasının HDP’ye sayesinde olduğunu belirterek, ‘Silahlı mücadele yürütülmesin diye siyase

A+A-

Demirtaş, seçim günü olası provokasyonlara karşı uyararak, yurttaşlara sağduyu çağrısı yaptı. Toplantıda Uluslararası Barış Bürosu, Demirtaş’a 2015 Uluslararası Barış Ödülü verdi.


HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’daki iş çevreleri ile bir araya geldi. Green Park Otel’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısı ile kentte bulunan STK temsilcileri ve iş insanları ile bir araya gelen Demirtaş, seçim ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. HDP ve DBP Diyarbakır il yöneticileri, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanları ile kentin HDP milletvekili adaylarının yanı sıra GORAN ve YNK heyetinin de katıldığı toplantıya Demirtaş’ta eşiyle beraber katıldı. Toplantıda ilk olarak konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ömer Önen, uzun süredir yürütülen seçim çalışmalarının sonuna doğru gelindiğini belirterek, 7 Haziran seçimlerinin barış ve özgürlüklere vesile olmasını diledi.
 
‘Bir yerde açlık ve sefalet varsa barış yoktur’
 

Ardından konuşan Demirtaş, konuşmasına konukları selamlayarak konuşmasına başladı. Türkiye’nin en büyük gündeminin 7 Haziran seçimleri olduğunu ifade eden Demirtaş, ‘’Elbette her seçim bir yenilenme bir toplumda yenileşme duygusu yaratır ama daha önce gerçekleştirilen hiçbir seçim toplumda bu kadar kırılma ya da yenilenmeye vesile olmayacaktır. Türkiye’nin 81 vilayetinde yaşayan bütün farklı kesimler, hepimiz farkındayız ki sandığa atacağımız oy sadece kendimizi etkilemeyecek. Sandığa atacağımız her bir oy Türkiye’nin şekillenmesinde etkin rol oynayacaktır. Belki 120 yıldır yüzümüzün gülmediği, acı üstüne acı yaşayan bir toplum olarak bu seçimden beklentimizin barış olduğunu belirtirsek yanılmış olmayız. Öyle sadece silahların sustuğu bir barıştan bahsetmiyoruz. Elbette silahlar susmalı ama bir yerde açlık, sefalet varsa barış henüz yoktur. Çevremiz katlediliyorsa, sözlü saldırı varsa barış henüz yoktur. Biz bu seçimden tam anlamıyla bir barış çıkarmak istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
‘İç savaş yoksa HDP’ye borçluyuz’
 
AKP hükümetinin aklını kaybetmeye başladığını belirten Demirtaş, “Bu ülkede herkes onlar gibi aklını kaybetmiş olsaydı emin olun ki Türkiye, Suriye gibi olmuştu. Bugün Türkiye’de bir iç savaş yoksa, bunu HDP’ye borçluyuz. Suriye’deki halklar binlerce yıl bir arada yaşıyorlardı  Ama şimdi gidin bakın aynı mahallede yaşayamıyorlar. Suriye’de savaşan hangi örgüt kazandı çok merak ediyorum. Suriye’deki savaş bir gün bitecek ama orada sadece bu savaşı körükleyenler kazanacak. Oraya kule dikmek, petrolünü almak için gidenler kazanacak. Tek bir istisna var oda Rojava. Birlikte yaşayamayan halklar birarada yaşıyor’’ dedi.
 
Sağduyu çağrısı
 
HDP’ye dönük son günlerce artan linç girişimlerine tepki gösteren Demirtaş, “Türkiye’de defalarca saldırıya uğradık. Arkadaşlarımız diri diri yakılmak istendi, katledildi. Bütün bu saldırılara karşı sağduyuya sarılmalıyız. 7 Haziranda sağduyunun, barışın kazanmasını istiyoruz. Şiddete şiddetle karşılık verilseydi emin ol ülke yaşanılamaz hale gelirdi. Ama biz barışı, halkımız en çok barışı istiyor” dedi.
 
‘Silahla mücadele yürütülmesin diye siyaset yapıyoruz’
 
HDP’nin barajı aşmasının toplumda bulunan bütün inançların özgürlüğe kavuşmak demek olduğunu söyleyen Demirtaş, “Biz silahlı mücadele yürütülmesin diye siyaset yapıyoruz. Ben Cumhurbaşkanı olsam, 10 ağustosta ben seçilsem bütün partilerin parlamentoya gelmesinin önünü açardım. Parlamentoya gelemeyen birisi o parlamentoya kendisine hitap ettiğini düşünemez başka arayışlara girer” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın anayasayı ihlal ederek partilerini baraj altında bırakmak istediğini söyleyen Demirtaş, “Gönlümde bir aslan yatıyor ama söylemeyeceğim diyor. 7 Haziran’da senin gönlündeki o aslanı kediye çevireceğiz. 7 Haziranda o kedinin kim olduğunu rahat rahat söyleyebilirsin artık” dedi.
 
Demirtaş’a uluslar arası barış ödülü
 
Demirtaş’ın konuşmasının ardından söz alan Uluslar arası Barış Bürosu İtalya Temsilcisi Fulgida Barattoni, 2015 uluslar arası barış ödülüne Demirtaş’ı layık gördüklerini belirtti. “Bu ödül açtığınız barış yolunda sizi takip eden genç ve kadınların sizi yalnız bırakmadığı anlamını taşıyor. Türkiye’deki gelecek nesle, özgür yarınları inşa edeceğinize inanarak bu ödüle layık olduğunuzu düşünüyorum”  diyen Barattoni, Demirtaş’a ödülünü takdim etti.
 
Ödülü alan Demirtaş, “Bu ödülü sokakta yitirmiş olduğumuz insanlar ve yüreği acılı tüm anneler adına kabul ediyorum” sözlerini sarf etti.
 

HABERE YORUM KAT